Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TAK. Pałac! Pierwsza taka książka o historii i współczesności Pałacu Kultury Zagłębia

PAS, mat. prasowe
mat. PKZ
Sześćdziesiąta rocznica oddania do użytku Pałacu Kultury Zagłębia stała się okazją do dokładniejszego przyjrzenia się gmachowi i pretekstem do wydania książki o nim. Publikacja „Tak, Pałac!” jest niezwykłą prezentacją obiektu, odwołującą się od jego historii i pokazująca jego niepowtarzalne, bogate wnętrza. Jest wizualną próbą „skompaktowania” dużej instytucji i budynku do formatu książki, dzięki której czytelnicy będą mogli niewielką część tej różnorodności zabrać do swoich domów.

Wydanie książki oraz wprowadzenie jej do sprzedaży, to okazja do spotkania autorskiego z jej twórcami, które odbędzie się 19 lutego o godz. 18 w Galerii Sztuki PKZ. Wydarzenie będzie połączone z finisażem wystawy jubileuszowej z okazji 60-lecia Pałacu Kultury Zagłębia.

- Nie jest to monografia instytucji, której sześć dekad bogatej działalności nie sposób opisać na kartach jednej książki, ale publikacja poświęcona budynkowi. Jego wyjątkową formą zajęli się badacze z regionu – historycy, historycy sztuki i architektury. W książce znalazły się teksty mówiące o burzliwych dziejach powstania obiektu, historii budowy i perturbacjach związanych z realizacją bogatego wystroju architektonicznego. Znajdziemy informacje o projektancie Zbigniewie Rzepeckim, który karierę rozpoczął jeszcze przed II wojną światową, o wielkiej liczbie detali, które swoimi zadziwiającymi formami zdobią wnętrza pałacowych sal. Możemy dowiedzieć się o zmieniających się pomysłach na zagospodarowanie przestrzeni wokół pałacu oraz o misternych pracach konserwatorskich, dzięki którym dziś możemy podziwiać piękno sztukaterii i dostojną monumentalność gmachu - podkreśla Anna Syska (Regionalny Instytut Kultury, współwydawca książki).

W przedsięwzięciu tworzenia książki „Tak, Pałac!” udział wzięli: Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia, Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Barbara Klajmon z Muzeum Górnictwa Węglowe w Zabrzu, dr Aneta Borowik z Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Anna Syska, Irena Kontny i Ewa Caban z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, a także Zdzisława Górska-Nieć z Pałacu Kultury Zagłębia, Marek Wesołowski i Krzysztofa Frankowska-Piechowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto