W ciągu trzech lat kupimy 43 nowe autobusy - mówi Stanisław Paks, wiceprezes PKM Świerklaniec W ciągu trzech lat kupimy 43 nowe autobusy - mówi Stanisław Paks, wiceprezes PKM Świerklaniec

W ciągu trzech lat kupimy 43 nowe autobusy - mówi Stanisław Paks, wiceprezes PKM Świerklaniec (© Fot. Krzysztof Szendzielorz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze w tym roku na drogi powiatu tarnogórskiego wyjedzie 10 nowoczesnych, ekologicznych i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusów. Na tym jednak nie koniec.

Dzięki pieniądzom z funduszy europejskich Przedsiębiorstwo Komunikacji Pasażerskiej w Świerklańcu w ciągu trzech lat wymieni aż dwie trzecie taboru.

Realizowany projekt wart jest 53 mln zł, zaś 37 mln zł stanowi dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. PKM Świerklaniec kupi 43 nowe autobusy, w tym 18 przegubowych i 25 krótkich.- Zakładamy, że dostawy autobusów do naszej spółki rozpoczną się w październiku tego roku i zakończą się w listopadzie 2012 roku - mówi Stanisław Paks, wiceprezes PKM Świerklaniec. W tym roku do zajezdni w Świerklańcu ma trafić 10 krótkich autobusów. Teraz PKM dysponuje 87 autobusami, dwie trzecie z nich obsługuje 23 linii autobusowych w regionie. Tak więc połowa aktualnego taboru zostanie wymieniona. Biorąc jednak pod uwagę aktualnie realizowane przez firmę zadania, aż dwie trzecie wyjeżdżających autobusów będzie zupełnie nowych. Wiceprezes Paks dodaje, że firma już teraz dysponuje 15 pojazdami, które mają nie więcej niż 6 lat.

Autobusy, które wkrótce pojawią się na trasach, będą miały system tzw. dynamicznej informacji pasażerskiej. Wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdów zostaną zamontowane ekrany, które będą powiadamiały o najbliższym przystanku na trasie. Ta informacja będzie także przekazywana przez głośniki. Takie rozwiązania ułatwią podróżowanie także osobom niewidomym i niedowidzącym. Obniżone podwozia autobusów oraz zamontowane w nich rampy pomostowe ułatwią wjazd do autobusu wózków inwalidzkich i dziecięcych. Pojazdy będą wyposażone też w monitoring, co poprawi bezpieczeństwo podróżowania. Dzięki elektronicznemu systemowi liczenia pasażerów, przewoźnik będzie miał także możliwość sprawdzania, jakie obłożenie ma dana linia.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!