Od poniedziałku (30 marca) możemy korzystać z Tidal-a, który jako pierwszy tego typu serwis, który oferuje transmisję danych w bezstratnej kompresji (bitrate 1411 kbps). Serwis, za który Jay Z zapłacił ponad 50 milionów dolarów przejmie audiofilów?

Zobacz też: Branża muzyczna odżyje? W zeszłym roku wydaliśmy na muzykę prawie 350 milionów

Serwisy streamingowe cieszą się nad Wisłą coraz większą popularnością. Polacy zamiast nielegalnie ściągać muzykę, zaczęli słuchać jej za pośrednictwem legalnych źródeł, korzystając także z płatnych kont serwisów streamingowych. Jednak iTunes oferuje pliki AAC w jakości dźwięku na poziomie 256 kbps. Spotify w formacie 320 kbps. Tidal bije tutaj konkurencję na głowę.

Za Tidalem stoi platforma Aspiro, to dzieło tych samych programistów, którzy stworzyli serwis WiMP. W lutym Jay Z (a dokładniej firma, której jest właścicielem - Project Panther) wykupił serwis za zawrotną cenę 56 milionów dolarów.

Czy uda mu się podebrać bardziej wymagających użytkowników Spotify, którym zależy na wysokiej jakości dźwięku? Dziś, biblioteka Tidal obejmuje ponad 25 milionów utworów. To jednak nie wszystko, Tidal oferować będzie także dostęp do teledysków. Dziś ich liczba wynosi 75. Według zapowiedzi, serwis ma być pozbawiony także jakichkolwiek reklam.

Ile będzie kosztował abonament na Tidalu? Za miesięc korzystania z konta Premium zapłacimy 9,99 dolarów, natomiast konto HiFi, które będzie ofiarować bezstratną jakość to już koszt 19,99 dolarów. Oba warianty można wypróbować w darmowym okresie miesięcznym.

Aplikacja posiada również fachowy zespół redakcyjny. Dzięki temu, otrzymujemy również pełnowartościowy serwis muzyczny, aktualizowany o recenzje, wywiady i rekomendacje. Czegoś takiego brakuje mi w Spotify, z którego korzystam na co dzień. Oprócz komputerów stacjonarnych, aplikacja dostępna jest w wersji na urządzenia mobilne (Android, iOS). Aplikacji w wersji dla urządzeń mobilnych oferuje (jak Spotify) m.in. odtwarzanie offline.

Aktualności muzyczne

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!