Liczenie kierowców pomoże planować rozbudowę sieci dróg w regionie Liczenie kierowców pomoże planować rozbudowę sieci dróg w regionie

Liczenie kierowców pomoże planować rozbudowę sieci dróg w regionie (© fot. PIOTR KRZYŻANOWSKI)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Śląscy drogowcy są na półmetku wielkiego liczenia kierowców. Od stycznia sprawdzają, ile i jakich samochodów oraz o jakich godzinach przemierza autostrady i drogi krajowe na terenie województwa śląskiego.

Informacje te mają pomóc w rozbudowie i remontach dróg. Mają też dać odpowiedź na pytanie, jak w przyszłości wyglądać będzie ruch samochodowy w naszym regionie. To trzeci w historii generalny pomiar ruchu (poprzednie odbywały się w 2000 i 2005 r.), ale pierwszy, w którym ludzi zastąpiły kamery.

- Tak jest taniej i prościej, a przy tym wyniki pomiaru są dokładniejsze - mówi Dorota Marzyńska, rzeczniczka katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak wyjaśnia, kamery umieszczono w 132 punktach regionu, głównie między skrzyżowaniami i węzłami. Po raz pierwszy ruch będzie mierzony na autostradzie A1 (jej 15-kilometrowy odcinek oddano do użytku kilka miesięcy temu) oraz na przebiegającym przez Gliwice i dalej na zachód odcinku autostrady A4. Kamery nie pojawiły się natomiast w miastach na prawach powiatu, bo tam za liczenie samochodów odpowiadają prezydenci.

Dla każdej jezdni pomiar dokonywany jest osobno. W sumie takich pomiarów przewidziano jedenaście - 2 nocne (trwają po osiem godzin) i 9 dziennych (po 16 godzin). Za dnia mierzony jest nie tylko ruch samochodów osobowych, ale też ciężarówek. - Przy projektowaniu nowych dróg musimy dostosowywać ich standardy właśnie do ruchu samochodów ciężarowych, które są znacznie większym obciążeniem dla nawierzchni niż pojazdy osobowe. A z dotychczasowych pomiarów wynika, że ciężarówek na drogach stale przybywa - zaznacza Marzyńska.

Wyniki pomiaru będą znane w pierwszym kwartale 2011 r.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!