Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy w latach międzywojennych. Nowa wystawa plenerowa na rynku

JOL
Tychy w latach międzywojennych. Drugi od lewej Józef Mitręga, komendant tyskiego Posterunku Policji Województwa Śląskiego, trzeci od lewej Hans Liszka, właściciel restauracji przy ulicy Książęcej (obecnie ul. Kościuszki), ok. 1930
Tychy w latach międzywojennych. Drugi od lewej Józef Mitręga, komendant tyskiego Posterunku Policji Województwa Śląskiego, trzeci od lewej Hans Liszka, właściciel restauracji przy ulicy Książęcej (obecnie ul. Kościuszki), ok. 1930 ARC MUZEUM MIEJSKIE
Tychy w latach międzywojennych. Ludzie, miejsca, zdarzenia - to tytuł nowej wystawy plenerowej, jaka 3 maja pojawi się na tyskim rynku. Z okazji 80. rocznicy przyznania Tychom praw miejskich (Uchwała Śląskiej Rady Wojewódzkiej z dnia 20 listopada 1933 roku).

Tychy w latach międzywojennych. Ludzie, miejsca, zdarzenia - to tytuł nowej wystawy plenerowej, przygotowanej przez Muzeum Miejskie w Tychach. Można ją oglądać na rynku od 3 maja.
Autorką scenariusza tej wystawy jest Agnieszka Ociepa z Działu Historii Miasta:

- Tychy, jako gmina wiejska na prawach miejskich, funkcjonowały do 1945 roku. Wtedy prawa miejskie zostały Tychom odebrane. Pełne prawa miejskie nadano Tychom w 1950 roku z ważnością od 1 stycznia 1951 roku.
Tychy w latach trzydziestych XX wieku liczyły około 9 tysięcy mieszkańców. Zajmowały obszar 35,45 km² (wraz z przysiółkami Żwaków, Glinka, Suble, Wartogłowiec, Zawiść, Czułów, Mąkołowiec, Zwierzyniec). Gmina znajdowała się wówczas w granicach powiatu pszczyńskiego obejmującego obszar historycznej ziemi pszczyńskiej. Tychy sąsiadowały z gminami Wilkowyje, Paprocany, Urbanowice i Jaroszowice, a od północy poprzez lasy z górniczymi koloniami Kostuchną i Murckami. Poza granicami Tychów znajdowały się również Cielmice
informuje Joanna Kucz-Pieczka, rzecznik Muzeum Miejskiego..

Tychy w latach międzywojennych. Ludność

Większość mieszkańców Tychów miała śląskie korzenie i poczucie polskiej narodowości. W plebiscycie przeprowadzonym na Górnym Śląsku po zakończeniu I wojny światowej ponad 83 proc. tyszan opowiedziało się za Polską.

Tychy w latach międzywojennych. Organizacje i znaczące instytucje

W gminie działało wiele organizacji patriotycznych, społeczno-kulturalnych i oświatowych (m.in. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Towarzystwo Polek, Liga Morska i Kolonialna, Towarzystwo Czytelni Ludowych, Towarzystwo Śpiewu „Harmonia”). Tychy mogły pochwalić się m.in. okazałym magistratem przy placu Wolności (obecnie siedziba Muzeum Miejskiego w Tychach), dwoma pomnikami upamiętniającymi śląskie zrywy powstańcze, kinem stacjonarnym (kino „Halka”), kompleksem budynków rekreacyjno-sportowych o nazwie Stadion Tychy.

Wystawa "Tychy w latach międzywojennych" powstała we współpracy z Marią Lipok-Bierwiaczonek, dyrektorem tyskiego muzeum oraz Barbarą Kopią z Działu Fotografii. Autorką aranżacji jest Agnieszka Czyżewska.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto