Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko dwie są w Europie takie oczyszczalnie ścieków: w Tychach i w Niemczech

JOL
Tyska oczyszczalnia zadziwiła Belgów, Holendrów i Włochów. To, co oni mają w sferze planów i wizji, w Tychach już jest. Chodzi o odzyskiwanie wody ze ścieków oraz produkcję ciepła i prądu z biogazu. Druga taka oczyszczalnia jak tyska jest w Europie jeszcze tylko jedna, w Niemczech.

Mowa o tym wszystkim była podczas niedawnych Targów POLEKO w Poznaniu, gdzie Regionalne Centrum Gospodarki Wodnej w Tychach i Europejska Platforma Wodna były organizatorami konferencji na temat innowacji w gospodarce wodnej.

Eksperci z Europejskiej Platformy Wodnej, którą tworzą m.in. Belgia, Holandia i Włochy, mówili o konieczności wykorzystywania ścieków oczyszczonych jako wody przemysłowej oraz pierwiastków ze ścieków w innych procesach technologicznych.

- A u nas to się już od dawna robi – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW w Tychach. – W zeszłym roku pozyskaliśmy 121 tys. kubików wody przemysłowej. Natomiast jeśli chodzi o odzyskiwane pierwiastki to są to metanol i siarczan aluminium. Metanolu używamy jako źródło węgla, a siarczanu aluminium – do usuwania fosforu.

Ale to, co zrobiło największe wrażenie na zagranicznych ekspertach od gospodarki wodnej to samowystarczalność energetyczna i cieplna tyskiej oczyszczalni. Druga taka w Europie, jak już powiedzieliśmy, jest jeszcze tylko w Niemczech.

- W prąd moglibyśmy w tej chwili zaopatrywać 11-tysięczne miasteczko, a od marca 2012, kiedy zabudujemy trzeci agregat prądotwórczy, to nawet 16-tysięczne – mówi prezes Gieleciak.

EPW była zdumiona postępem w Polsce, prowadzonymi tu badaniami oraz efektami zastosowanych rozwiązań.

Kropkę nad i postawiło uznanie Regionalnego Centrum Gospodarki Wodnej w Tychach za najlepszą w Polsce firmę w branży wodno-ściekowe. Uznanie w konkursie organizowanym przez ministerstwo środowiska.

- Naszą dewizą jest cykl zamknięty: człowiek pobiera wodę ze środowiska, używa i zanieczyszcza, ale też oczyszcza i zwraca środowisku dla przyszłych pokoleń – mówi prezes Gieleciak. – To samo z powietrzem. Ono też musi służyć tym, co przyjdą po nas. Nam udało się zmniejszyć emisję tlenku węgla z 59 ton do 6 ton na rok, dwutlenku węgla – z 8000 do 3000 ton, a tlenku siarki z 28 ton do 400 kg.

W planach tyskiej oczyszczalni jest oczyszczenie biogazu do biometanu. Tychy mogłyby mieć własny gaz do autobusów. Można by go też używać do produkcji prądu elektrycznego i ciepła. Do tej pory w całej Europie tylko Pałac Elizejski jest takim gazem oświetlany i ogrzewany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto