Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulice bez PRL-owskich nazw?

Maciej Pietrzak
D.Gdesz
Według szacunków w całym kraju jest jeszcze od kilkuset do 1,5 tysiąca ulic, dróg, mostów i innych obiektów noszących nazwy z czasów PRL. Projekt tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która ma przyspieszyć ich zamianę, w piątek był już czytany w Senacie. Projekt senatorów Prawa i Sprawiedliwości ma przyspieszyć oczyszczanie polskich ulic z nazw nadanych w minionym ustroju.

Dotychczas za dekomunizację odpowiedzialne były lokalne samorządy. Podobnie jak w całym kraju na Pomorzu zdecydowana większość nawiązujących do komuny nazw została po 1989 roku zmieniona. W niektórych miejscach nadal jednak one funkcjonują. Na przykład w Gdyni wciąż są ulice Rzymowskiego i gen. Berlinga, w Krynicy Morskiej Świerczewskiego, a w Kartuzach Osiedle XX-lecia PRL.

- Już jakiś czas temu zwróciłem się z prośbą do przewodniczącego Komisji Samorządności Lokalnej, która w Gdyni zajmuje się również sprawami statutowymi i nazwami, by komisja zechciała rozpoznać możliwości zmiany nazw ulic Berlinga i Rzymowskiego. Zrobiłem to, nie tylko bazując na osobistym przekonaniu, że nie powinno być w Gdyni ulic, którym patronują osoby tak kontrowersyjne i tak mocno wpisane w historię poprzedniego systemu, ale także dlatego, że otrzymałem w tej sprawie zgodne wnioski od różnych osób i środowisk - mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, przewodniczący Rady Miasta Gdyni.

W myśl projektu ustawy dekomunizacyjnej to zadanie nadzorować teraz mają wojewodowie w porozumieniu z historykami IPN.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto