Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Ponad 400 zachorowań na żółtaczkę

Arkadiusz Biernat
Ponad 400 osób zachorowało już na żołtaczkę w województwie śląskim
Ponad 400 osób zachorowało już na żołtaczkę w województwie śląskim arc
Uwaga, żołtaczka! Z tygodnia na tydzień rośnie liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Do końca listopada odnotowano ponad 400 zachorowań w cały województwie! Najwięcej chorych, bo niemal 200 pochodzi z okręgu działalności sanepidu w Sosnowcu. Zachorowań może być więcej, bo - mimo starań – źródła zarazków nie udało się ustalić do tej pory. Dla porównania – w całym 2016 roku zanotowano zaledwie dwa przypadki tej choroby w mieście. Jak się uchronić przed żółtaczką? Pamiętajmy o myciu rąk, owoców i piciu tylko przegotowanej wody.

Uwaga! Prawie pół tysiąca zachorowań na żółtaczkę

Województwo śląskie jest jednym z ognisk żółtaczki typu A w Polsce. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie, m.in. w październiku, kiedy wówczas w naszym regionie zanotowano prawie 200 zachorowań. Ale liczba chorych stale rośnie. Na koniec listopada jest ich 438!

To znacznie więcej niż w latach poprzednich. W ubiegłym roku było ich ledwie 3, a rok wcześniej siedem. W 2014 - 9, 2013 - 4, 2012 - 16. Spośród wszystkich osób chorych 414 (tj. 95 proc.) podlegało hospitalizacji. Najwięcej zachorowań odnotowano na terenie działalności sanepidu w Sosnowcu - 196. Dla porównania w Dąbrowie Górniczej - 45, w Katowicach - 29, Gliwicach - 23, Bytomiu - 27 Rudzie Śląskiej 22, Tychach - 19, Jaworznie 16, Bielsku - Białej - 13, Rybniku - 10, Chorzowie - 7, Częstochowie - 7, Cieszynie - 6, Wodzisławiu Śl. - 4, Lublińcu - 4, Myszkowie - 4, Kłobucku - 4, Żywcu - 3.

Jak do tej pory żółtaczki nie stwierdzono tylko na terenach działalności dwóch sanepidów: Racibórz i Zawiercie.

Na terenie Polski w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2017 r. odnotowano 2644 przypadki WZW A. Dla porównania w analogicznym okresie w 2016 roku były to 33 przypadki.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez:

₋ spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),

₋ kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

₋ kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 44 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 106 zachorowań.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

₋ osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A

₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TOP 10: Jaki prezent dla mamy pod choinkę?

TOP 10: Jaki prezent dla taty pod choinkę. Zobacz poradnik

TOP 10: Jaki prezent dla babci i dziadka pod choinkę?

Śmieszne i oryginalne prezenty pod choinkę [TOP 20]

Prezenty pod choinkę 2017 - sprawdź promocje w sklepach [gazetka BIEDRONKA, AUCHAN, TESCO...]


tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego [ODC. 12 - 01.12.17 - 8.12.17]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto