Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W centrach krwiodawstwa zaczyna brakować krwi

Sławomir Cichy
Tragiczne zdarzenia losowe, w tym wypadki oraz katastrofy, nie mają wakacji i w okresie urlopów krew jest potrzebna nawet w większej skali niż poza sezonem letnim. Dlatego Śląskie Centrum Krwiodawstwa apeluje do mieszkańców regionu o oddawanie krwi.

Aby jej nie zabrakło, nie tylko na zdarzenia niespodziewane, ale także codzienne planowe zabiegi operacyjne, każdego dnia powinno oddawać krew ok. 400 osób. Zwykle jest ich 300, a w wakacje liczba ta spada nawet do 200.

Lekarze mówią, że jeśli sytuacja się nie zmieni, w szpitalach zacznie się dramat.

Do przeprowadzenia jednej operacji potrzeba średnio ok. sześciu litrów krwi, tymczasem krwiodawca może jednorazowo oddać jej maksymalnie pół litra. To mniej więcej 8-9 proc. krwi krążącej w ciele dorosłego człowieka. Organizm odtwarza utraconą ilość krwi bardzo szybko. Jednak standardem jest oddawanie krwi nie częściej niż cztery razy w roku.

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaopatruje w ten lek aż 125 szpitali i klinik regionu śląskiego. To pokazuje skalę potrzeb - wyjaśnia Stanisław Dyląg, dyrektor CKiK w Katowicach.

Nie tylko w województwie śląskim, ale w całej Polsce brakuje szczególnie krwi grup minusowych, zwanej potocznie Rh minus. W wielu regionach, jak choćby na Podkarpaciu, wydawana jest ona już tylko w stanach zagrożenia życia. Ale niewystarczające zapasy zaczynają też pojawiać się w popularnych grupach plusowych krwi: ARh plus, 0Rh plus i BRh plus.

- Oddanie krwi zajmuje nie więcej niż pół godziny, nie jest kłopotliwe, a krew może komuś uratować życie - mówią w CKiK i choć brzmi to jak wytarty slogan, to ci, którzy żyją dzięki akcjom krwiodawstwa, mogą potwierdzić jego prawdziwość.

Kandydat na krwiodawcę na miejscu wypełnia kwestionariusz medyczny, zawierający pytania o stan zdrowia i przechodzi badania wstępne, w tym badanie lekarskie. Po tej procedurze jest dopuszczony do pomieszczeń dla krwiodawców.

Krew można oddawać nie tylko w stacjach krwiodawstwa. Na stałe po śląskich i zagłębiowskich miastach krążą specjalne autobusy. Dokładny terminarz przyjazdu do danego miasta można sprawdzić pod adresem:

www.rckik-katowice.com.pl/

gdzie3.html

W stolicy regionu autobus stoi trzy razy w tygodniu: w środy na Rynku przed Skarbkiem w godz. 10.00-17.00, w poniedziałki i czwartki przy placu Szewczyka w godz. 10.00-16.30.

A jutro, dodatkowy punkt zostanie zorganizowany w CH Dąbrówka. Na parkingu przed Centrum w godzinach 10.00-15.00 ustawiony zostanie specjalny ambulans katowickiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Aby oddać krew, należy mieć ze sobą ważny dowód tożsamości i być po lekkim, beztłuszczowym posiłku. Bezpośrednio przed i po oddaniu krwi obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Warto pamiętać, że krwiodawcą może być każda pełnoletnia osoba, ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto