Nowe rondo poprawiło stan bezpieczeństwa w centrum Rajczy
 Nowe rondo poprawiło stan bezpieczeństwa w centrum Rajczy


Nowe rondo poprawiło stan bezpieczeństwa w centrum Rajczy
 (© Fot. Łukasz Gardas )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Centrum Rajczy w ciągu ostatniego roku zmieniło się nie do poznania. Na skrzyżowaniu dróg w kierunku Soli, Rycerki, Zwardonia, Żywca oraz Ujsół powstało rondo.

Nowe rozwiązanie komunikacyjne sprawiło, że w miejscu tym przejeżdża się w tej chwili znacznie bezpieczniej niż przy obowiązującej wcześniej organizacji ruchu.

- Teraz łatwiej włączyć się także do ruchu jadąc od strony Ujsół do Żywca i na Rycerkę - przekonuje Adam Zaguła, kierowca z Milówki.

Przy okazji powstała także dotykowa sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych, znajdującym się przy Szkole Podstawowej, Gimnazjum oraz Przedszkolu.

- Tutaj jest dosyć długi odcinek prostej, kierowcy rozpędzali się często i nie zwracali uwagi na to, że tutaj są pasy. Dlatego dzieci musiały czasami uciekać przed samochodami - twierdzi Marek Brał-kowski, dyrektor rajczańskiego gimnazjum. Dodaje, że powstanie świateł było potrzebne, by nie doszło do tragedii.

- Nauczyliśmy uczniów obsługi sygnalizacji i teraz jest już bezpieczniej - podkreśla Brałkowski.

Inwestycja pod nazwą "Budowa ronda wraz z sygnalizacją świetlną w centrum Rajczy celem kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa ruchu drogowego na i w rejonie skrzyżowania dróg powiatowych" pochłonęła łącznie ponad 2,2 mln zł.

85 procent potrzebnej sumy pochodziło z funduszy europejskich, a dokładnie z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Resztę, czyli 15 procent wyłożyła natomiast gmina z własnego budżetu.

Rondo, którego budowę właśnie ukończono, ma 30 metrów średnicy zewnętrznej. Przy okazji rozbudowano parking dla interesantów przy Urzędzie Gminy.

Inwestycja wzbudzała na początku sporo emocji wśród kierowców i mieszkańców. Jednak teraz większość ludzi jest zadowolonych, że mogą korzystać z bezpiecznego ronda.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!