Nawierzchnia drogi już jest, brakuje jeszcze części chodników Nawierzchnia drogi już jest, brakuje jeszcze części chodników

Nawierzchnia drogi już jest, brakuje jeszcze części chodników (© Krzysztof Suliga)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trwa modernizacja drogi powiatowej Sokolniki-Bliżyce.

W ramach inwestycji nową nawierzchnię zyskał odcinek drogi o długości 4300 metrów. Starostwo Powiatowe w Myszkowie pozyskało na tę inwestycję 3,3 mln zł z funduszy europejskich. Wkład własny powiatu to prawie 1,6 mln zł.

Nadzór nad robotami prowadzi Powiatowy Zarząd Dróg.

Trasa ma już nową nawierzchnię. Obecnie trwają prace związane z budową na całej jej długości chodników. To właśnie ich brak był dla mieszkańców obu wsi dużym problemem.

Zarówno Bliżyce, jak i Sokolniki są bardzo "rozciągniętymi" miejscowościami i w obu znajdują się szkoły, do których wiele dzieci chodzi pieszo. Brak odpowiednio szerokich poboczy stwarzał niebezpieczeństwo potrącenia przez samochody. Chodniki będą wystarczająco szerokie - dwumetrowe.

- Stara nawierzchnia drogi miała już około 30 lat. Raz czy dwa razy w roku była w ostatnich latach łatana, ale dziury robiły się na okrągło. Jej stan techniczny był bardzo zły. Kiedy drogą jechały ciężarówki, był niesamowity huk, gdy kołami wpadały w dziury, albo podskakiwały na łatach - mówi Stanisław Morel, mieszkaniec Bliżyc.

- Nie mieliśmy chodnika i w ostatnich latach doszło do kilku wypadków, także śmiertelnych. Teraz będzie znacznie bezpieczniej. O modernizację drogi wnioskowaliśmy od pięciu lat.

Jezdnia została poszerzona na całej długości - do 5,5 metra. Wcześniej jej szerokość wynosiła momentami zaledwie 4,6 metra. W tym rejonie jest wiele gospodarstw rolnych i z przemieszczającym się wąskimi drogami sprzętem trudno się było autem wyminąć.

Modernizacja drogi to nie tylko wymiana nawierzchni, wykonanie podbudowy bitumicznej i budowa chodników. Jednym z jej istotnych elementów jest odtworzenie zniszczonych przepustów pod drogą, wykonanie utwardzonych poboczy i zjazdów na poszczególne posesje.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!