W Rybniku już teraz działają trzy elektroniczne tablice W Rybniku już teraz działają trzy elektroniczne tablice

W Rybniku już teraz działają trzy elektroniczne tablice (© Fot. Agnieszka Materna)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już wkrótce z rybnickich przystanków znikną tradycyjne, papierowe rozkłady jazdy. Za dwa lata na 167 przystankach w mieście staną nowoczesne, elektroniczne tablice, na których pasażerowie znajdą dokładne informacje o tym, za ile minut odjedzie z przystanku autobus danej linii i czy ma on opóźnienie.

- Po zakończeniu projektu, jako jedno z pierwszych miast w kraju będziemy dysponowali nowoczesnym systemem elektronicznej informacji pasażerskiej - podkreśla Kazimierz Berger, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

Elektroniczne tablice zostaną zamontowane na przystankach w ramach projektu "Sieć Tablic Elektronicznej Informacji Pasażerskiej na terenie Miasta Rybnik". Cała inwestycja kosztować będzie ponad 7,96 mln zł.

Większość wydatków, bo aż 6,76 mln zł, pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. - Nasi informatycy kończą już prace nad projektem. W ciągu najbliższych dwóch tygodni rozpiszemy przetarg na realizację tej inwestycji - zapewnia Berger.

Pilotażowo system elektronicznej informacji pasażerskiej wprowadzono na trzech przystankach w centrum miasta, między innymi przy Bazylice św. Antoniego i sądzie.

Pasażerowie, którzy korzystają z komunikacji miejskiej podkreślają, że montaż elektronicznych tablic to strzał w dziesiątkę.

- Bardzo się przydają. Ulice w mieście są coraz bardziej zakorkowane i autobusy często się spóźniają. Teraz, stojąc na przystanku, widzę, ile faktycznie mam czasu do przyjazdu autobusu - mówi Martyna Szymańska, mieszkanka Śródmieścia.

System działa dzięki temu, że autobusy rybnickiej komunikacji wyposażone są w system nawigacji satelitarnej, czyli popularny GPS. System na bieżąco śledzi, w którym punkcie wyznaczonej trasy aktualnie znajduje się autobus. Ta informacja przesyłana jest potem na elektroniczną tablicę.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!