Na każdym odcinku obwodnicy trwają intensywne roboty Na każdym odcinku obwodnicy trwają intensywne roboty

Na każdym odcinku obwodnicy trwają intensywne roboty (© fot. Katarzyna Śleziona)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trwają intensywne prace przy budowie obwodnicy północnej miasta, czyli fragmentu drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. Roboty postępują na długości 7,2 kilometra od granicy Żor z Rybnikiem do ulicy Nowo-pszczyńskiej. Cała inwestycja opiewa na 80 milionów złotych, z czego 65 milionów złotych pochodzi z funduszy europejskich.

Kierowcy nie mogą doczekać się nowej drogi. - Budowa obwodnicy to same plusy. Dzięki niej zmniejszy się czas przejazdu z Pszczyny do Rybnika przez Żory, trasa będzie krótsza o 2,5 kilometra, a to oznacza mniejsze zużycie paliwa. Z centrum Żor zniknie ruch ciężkich samochodów. Obwodnica połączy jeszcze budowaną autostradę A1 z Drogą Krajową numer 81, czyli popularną "wiślanką" - mówi Jan Ryszka, pszczyński kierowca.

- Pojawiły się też nowe możliwości zagospodarowania położonych w sąsiedztwie obwodnicy terenów. Wykorzystali to np. Koreańczycy, którzy budują halę produkującą części do samochodów kia czy hyundai na terenie byłych zakładów chemicznych Krywałd-Erg w dzielnicy Zachód - dodają urzędnicy.

W ramach inwestycji powstanie nie tylko droga, ale także tunel w miejscu przecięcia się obwodnicy z DK 81. Projekt przewiduje również budowę m.in. dwóch mostów drogowych nad rzeką Rudą, sześć rond, został też wyburzony stary żorski szpital. Podobny los spotkał dwa domy w rejonie ul. Dworcowej.

- Jeden dom zniknął z powierzchni ziemi w zeszłym tygodniu. W tym wyburzyliśmy kolejny. Od dwóch tygodni budujemy tu skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną - mówią robotnicy budujący obwodnicę w rejonie ulicy Dworcowej w dzielnicy Śródmieście.

Budowa obwodnicy została podzielona na trzy odcinki. Każdy z nich buduje inny wykonawca. Do końca tego roku mają być gotowe: drugi fragment trasy, od skrzyżowania ulic Pałki i Tęczowej ze Szczejkowicką, oraz trzeci odcinek od Szczejkowickiej do Nowopszczyńskiej. Z kolei do 15 maja 2011 roku ma być oddany do użytku pierwszy fragment trasy, czyli od granicy Żor z Rybnikiem do krzyżówki Pałki i Tęczowej.


Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Józef Brzozowski (gość)

Władze miasta się starają, ale ci w rządzie mają nas w nosie. Za nasze pieniądze robią bardzo ważne miny, i twierdzą że nie można bezpłatnie udostępnić odcinków autostrad w aglomeracjach na obwodnice.
Budowana wielkim kosztem A1 mogłaby być w dużym stopniu obwodnicą dla naszych miast, Rybnika i Żor. Przykład:
Jadące samochody z Wodzisławia przez Żory w kierunkach Katowic i Pszczyny mogłyby w Świerklanach wjechać na A1, zjechać z niej w Rowniu i tam północną obwodnicą (specjalnie budowaną by minąć miasto) dojechać do Wiślanki lub Pszczyńskiej, ale jak się decydęci z rządu uprą i będą na A1 opłaty to te samochody będą nadal jeździć przez Żory.