MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Manifestacja na Rynku Głównym w Krakowie. Wzywano polski rząd do zerwania stosunków dyplomatycznych z Izraelem

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Manifestacja rozpoczęła się na Rynku w Krakowie, potem protestujący przeszli pod amerykański konsulat
Manifestacja rozpoczęła się na Rynku w Krakowie, potem protestujący przeszli pod amerykański konsulat Szymon Korta
W niedzielę (12 maja) na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się manifestacja "76 lat opresji, 76 lat okupacji - Kraków solidarnie z Palestyną", której uczestnicy sprzeciwiali się działaniom wojennym ze strony Izraela, które w ostatnich miesiącach są odpowiedzią na krwawą, militarną akcję Hamasu. Potem uczestnicy pomaszerowali pod konsulat USA na ul. Stolarskiej.

Spotykamy się ponownie pod pomnikiem Mickiewicza, by upamiętnić ofiary Nakby i zaprotestować przeciwko trwającemu ludobójstwo. Wzywamy polski rząd do zerwania wszelkiej współpracy i stosunków dyplomatycznych z Izraelem" - poinformowali organizatorzy wydarzenia.

Manifestację zorganizowała inicjatywa Kraków dla Palestyny. Uczestnicy demonstracji przyszli pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym z palestyńskimi flagami i transparentami.

"Nakba (z arabskiego Katastrofa) trwa dla Palestyńczyków i Palestynek już 75 lat. Rozpoczęła się od czystki etnicznej w 1948 roku, w trakcie której ponad 800 tys. ludzi zostało wygnanych ze swych domów, kilkanaście tysięcy zabito, setki miejscowości zostało zniszczonych lub oczyszczonych etnicznie z ludności palestyńskiej. Działo się to w imię syjonistycznego projektu kolonizacji ziemi palestyńskiej, pod fałszywą narracją, iż zajęto wtedy "ziemię bez ludzi dla ludzi bez ziemi". Najnowszym przejawem izraelskiej opresji jest trwające od pół roku ludobójstwo popełniane na ludności Gazy, będącej w większości potomkami ludzi wypędzonych w 1948 roku" - zaznaczyli organizatorzy manifestacji.

Przedstawili, że do 7 maja bilans ofiar wynosi:

  • co najmniej 34 789 zabitych, w tym co najmniej 14 500 dzieci,
  • co najmniej 78 204 rannych,
  • co najmniej 8 tys. zaginionych.

"W tym momencie ma miejsce inwazja lądowa na Rafah, gdzie schronienie znalazło ponad 1,3 mln ludzi, która według ekspertów skończy się rzezią ludności cywilnej. Jednocześnie na świecie ma miejsce największa w historii mobilizacja ruchów propalestyńskich: na całym świecie ludzie demonstrują solidarność z Palestyną" - dodali organizatorzy.

Przypomnijmy, że wojna pomiędzy Izraelem a palestyńskim ugrupowaniem Hamas, kontrolującym Strefę Gazy, rozpoczęła się militarnym atakiem członków zbrojnego skrzydła Hamasu na terytorium Izraela, przeprowadzonym 7 października 2023 roku. Hamas nadał swojej operacji kryptonim „Burza Al-Aksa”. W odpowiedzi na palestyński atak, izraelskie wojsko rozpoczęło operację „Żelazne Miecze”, polegającą na nalotach w Strefie Gazy i - w początkowym okresie wojny - walce z bojownikami Hamasu na południu Izraela. Pod koniec października 2023 roku Siły Obronne Izraela rozpoczęły lądową operację wojskową w Strefie Gazy. Zarówno działania Hamasu, jak i izraelskiego wojska spowodowały śmierć setek ludzi po obu stronach konfliktu.

Strefa Gazy to obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na północy i wschodzie z Izraelem. Długość tego obszaru wynosi 40 km, szerokość ok. 10 km, a całkowita powierzchnia to 360 km kw. Strefa Gazy nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niepodległego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyna.

Cyberbezpieczeństwo - Polska na czele rankingu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Manifestacja na Rynku Głównym w Krakowie. Wzywano polski rząd do zerwania stosunków dyplomatycznych z Izraelem - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto