Solidarna Polska Tychy

avatarSolidarna Polska Tychy

Tychy
webmaster oficjalnej strony internetowej Solidarnej Polski w Tychach http://solidarna-polska.tychy.pl

Unijny Pakiet klimatyczny – troska o ekologię czy manipulacja ?

2013-03-14 11:00:42

Popieramy działania organizacji pozarządowych, walczących o stan naszego środowiska naturalnego. Sami też podejmujemy lokalne inicjatywy w tym zakresie.
Pakiet klimatyczno-energetyczny, zdaniem projektodawców, również powinien służyć temu celowi to znaczy przeciwdziałać globalnemu ociepleniu klimatu, które może doprowadzić do światowej katastrofy. Mimo powagi problemu, opinie naukowców na ten temat są podzielone. Niektórzy z nich twierdzą, że głównym producentem dwutlenku węgla są oceany, które produkują ok. 20 razy więcej dwutlenku węgla niż działalność człowieka. Jednak niewątpliwe jest to, że chociaż wspomniany pakiet nie uchroni środowiska, to doprowadzi on do degradacji gospodarczej Europy, zwłaszcza państw o niższym poziomie rozwoju, w tym również naszego Kraju. Polska jest w Europie liderem redukcji gazów cieplarnianych bowiem od roku 1988 zredukowała emisję CO2 o 31,6 proc. podczas, gdy kraje „starej piętnastki” liczone razem tylko o 0,9 proc. (od 1990). Unia Europejska, jest odpowiedzialna jedynie za około 15 proc. światowej emisji antropogenicznej, a zatem redukcja nawet całej jej emisji nie rozwiązuje problemu globalnego. Chiny, USA, Indie, Kanada nie przejmują się tzw. „globalnym ociepleniem”, systematycznie zwiększając produkcję energii i emisję CO2.
Pakiet klimatyczno-energetyczny UE to zestaw unijnych aktów prawnych, które ustanawiają następujące cele: 20 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych, 20 proc. udziału energii produkowanej ze źródeł odnawialnych oraz 20 proc. oszczędności zużycia energii do 2020 roku.
Aby je osiągnąć, Unia Europejska nakłada na produkcję energii i emisję gazów cieplarnianych (przede wszystkim dwutlenku węgla) szereg wysokich opłat. Tak więc głównym efektem wdrażania pakietu klimatyczno-energetycznego UE jest wzrost kosztów energii w krajach członkowskich UE, tak dla przemysłu, jak i dla gospodarstw domowych. Powoduje to spadek konkurencyjności przemysłu i wzrost bezrobocia w całej Unii, a także hamuje wzrost gospodarczy tych krajów członkowskich, których źródła energii w większym stopniu oparte są na węglu. Uderza to w kraje członkowskie o niższym poziomie dochodu narodowego. Powoduje także przesunięcie dużej grupy odbiorców do strefy ubóstwa energetycznego. I tak na przykład ocenia się, że w Polsce wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w latach 2013-2020 z powodu pakietu wyniesie rocznie od 0.5 do 1 proc, ceny hurtowe energii elektrycznej wzrosną z tego powodu o 100 proc., a ceny ciepła do roku 2050 o 300 proc. Inne efekty to spowodowana wzrostem cen energii drożyzna, impuls inflacyjny, utrata miejsc pracy. Straty naszej gospodarki do 2020 roku z powodu wdrażania pakietu mają wynieść od 15 do 39 mld. (60-150 miliardów złotych).
Jednym z głównych beneficjentów wdrożenia pakietu jest wielki biznes. W forsowaniu rozwiązań pakietu w obecnym kształcie chodzi o zyski z handlu i spekulacji uprawnieniami do emisji CO2, a także o promocję gazu ziemnego, co oznacza zwiększenie wpływu Gazpromu na energetykę UE. Chodzi też o promocję oraz masowe zwiększenie sprzedaży złożonych i drogich technologii: elektrowni wiatrowych, paneli fotowoltaicznych, biopaliw II generacji, urządzeń i materiałów dla energetyki jądrowej, a także wymuszenia stosowania drogich produktów o niższym zużyciu energii typu świetlówki energooszczędne. Sprzedawcami mają być państwa starej Unii, a kupcami kraje nowej UE, w tym oczywiście Polska. Powstało szereg prac naukowych na temat Pakietu. Można do nich dotrzeć poprzez stronę internetową http://stoppakietowi.pl oraz http://solidarna-polska.tychy.pl.
Analizując skutki wprowadzenia Pakietu można podejrzewać, że twórcom PAKIETU nie zależało na ochronie atmosfery lecz na wprowadzeniu nowego, drastycznego podatku dla państw, w których do produkcji energii wykorzystuje się węgiel.
Rządząca koalicja PO i PSL, przy wsparciu SLD przyjęła pakiet bez żadnych zastrzeżeń. Media jakby nie zauważyły tego faktu. W efekcie, już w tym roku ceny ciepła wzrosną o 22% a ceny prądu o 30% a w kolejnych latach o dalsze 60%. Szacuje się, że w latach 2013-2020, w wyniku stosowanie Pakietu, straci pracę ok. 500 tys. osób. Wiele firm przeniesie produkcję z Polski do krajów nie objętych Pakietem a więc do Rosji lub Chin gdzie prąd będzie tańszy.
Czy możemy się zgodzić na wzrost cen energii, rachunków za ciepło, utratę miejsc pracy?
Odpowiedź jest jasna – NIE! Pakiet klimatyczno-energetyczny UE należy ZAWIESIĆ !!!.Grupa parlamentarna EUROPA WOLNOŚCI I DEMOKRACJI w Parlamencie Europejskim, do której należą eurodeputowani Solidarnej Polski podjęła inicjatywę zablokowania i unieważnienia Pakietu Klimatycznemu. Nosi ona nazwę STOP PAKIETOWI. Inicjatywa została zapoczątkowana 12 listopada 2012 roku, spotkaniem w siedzibie Związku Zawodowego NSZZ SOLIDARNOŚĆ w Katowicach a następnie 13 listopada w Sali Sejmiku Śląskiego. W spotkaniach uczestniczyli posłowie Solidarnej Polski , PiS , eurodeputowani z EUROPY WOLNOŚCI I DEMOKRACJI PE oraz kierownictwo Związku Zawodowego NSZZ Solidarność. W Sejmie powstał Parlamentarny Zespół „Pakiet, Stop” w składzie : Dorn Ludwik (SP), przewodniczący, Gadowski Krzysztof (PO), członek prezydium, Girzyński Zbigniew (PiS), członek prezydium, Gos Marek (PSL), członek prezydium, Zaborowski Zbyszek (SLD), członek prezydium, Balt Marek (SLD), Czerwiński Andrzej (PO), Jaki Patryk (SP), Nowak Tomasz Piotr (PO), Rębek Jerzy (SP), Romanek Andrzej (SP), Siarka Edward (SP), Woźniak Tadeusz (SP).
Inicjatywę wspierają :Dominik Kolorz, NSZZ Solidarność, przewodniczący Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Franciszek Bobrowski, wiceprzewodniczący OPZZ, Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, Wojciech Ilnicki – przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ Solidarność, Zbigniew Gidziński, ekspert NSZZ Solidarność, Jerzy Strzelecki, koordynator Projektu EIO.
Protest polega na zebraniu 1 miliona podpisów w Unii Europejskiej. Przedłożenie takiej ilości podpisów spowoduje konieczność ponownej dyskusji i ponownego przegłosowania Pakietu w Parlamencie Europejskim. Wszelkie informacje o sposobach i możliwościach złożenia podpisu można znaleźć na stronach internetowych, wymienionych powyżej. Zachęcamy do pobrania formularza z wymienionych stron, zebrania podpisów i przekazania go do Solidarnej Polski.
Chcemy tą akcją zainteresować również przedsiębiorców, dla których Pakiet może być zabójczy. Nie bójmy się podejmować protestów dla zablokowania Pakietu. Uchwały dotyczące Pakietu, związków przedsiębiorców oraz samorządów byłyby bardzo pożądane.
W przekonaniu, że nasza Inicjatywa przyniesie pożądane efekty zapraszam wszystkich do aktywnej współpracy.

Solidarna polska Tychy
mgr inż. Andrzej Płaszczyca

Jesteś na profilu Solidarna Polska Tychy - stronie mieszkańca miasta Tychy. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj