Zwolnienia w Fiacie. Solidarna Polska skutecznie zmusiła do działania Wojewódzki Urząd Pracy na Śląs

2013-02-24 18:46:12

Solidarna Polska 29 stycznia 2013 na konferencji prasowej w Katowicach, z udziałem europosłów Zbigniewa Ziobro, Tadeusza Cymańskiego, Jacka Kurskiego i Jacka Włosowicza oraz radnego sejmiku województwa śląskiego Michała Wójcika, poinformowała o braku reakcji rządu na zwolnienia w tyskim Fiacie, co potwierdził komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji, Laszlo Andorow. Wystosowano więc apel o natychmiastowe ratowanie, kryzysowej już sytuacji jednocześnie wskazując sposób.

Dzięki interwencji Solidarnej Polski w tej sprawie, urzędnicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach podjęli w ostatnich dniach działania w kierunku pozyskania pieniędzy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).

„Bardzo się cieszymy, że ktoś w końcu wsłuchał się w nasz głos. Fundusz EFG przeznaczany jest na ratowanie sytuacji w dużych europejskich przedsiębiorstwach. Nikt nie pomyślał, że Fiat do takiego przedsiębiorstwa się kwalifikuje i zwalniani pracownicy też mogą z tego funduszu skorzystać.” – powiedział Michał Wójcik, szef Solidarnej Polski na Śląsku.

Co należy podkreślić, w tyskiej fabryce Fiata trwają zwolnienia. Według zapowiedzi pracę ma stracić 1450 osób, z czego 1100 to mieszkańcy z województwa śląskiego. Do 75 kooperantów Fiata Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach wysłał ankietę z pytaniem o plany zwolnień. Jak dotąd odpowiedziało 27 firm, które zapowiedziały likwidację aż 850 miejsc pracy.

Dzięki wsparciu dla zwalnianych pracowników Fiata środki z urzędów pracy mogą być zagospodarowane m.in. na szkolenia i przekwalifikowania, prace interwencyjne (refundacja części wynagrodzenia danej osoby u innego pracodawcy), wsparcie na własną działalność oraz refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy u nowego pracodawcy.

Poniżej artykuł dotyczący unijnej pomoc dla zwalnianych pracowników Fiata

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki obiecywał pomoc oraz wsparcie rządu dla pracowników Fiat Auto Poland, ale jak zwykle skończyło się tylko na obietnicach. Okazuje się bowiem, że Solidarna Polska zarzuca rządowi, że nie skorzystał z możliwości finansowego wsparcia z Unii Europejskiej dla zwalnianych z tyskiej fabryki Fiata. Chodzi o pieniądze z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Czterech polskich europosłów: Tadeusz Cymański, Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Jacek Włosowicz wysłało komisarzowi Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andorowi pytania związane ze zwolnieniami w Fiacie. Chcieli się dowiedzieć, czy w związku z sytuacją w fabryce rząd wystąpił o uruchomienie środków z EFG.

Z tego co udało się ustalić euro posłowie: Tadeusz Cymański (EFD), Zbigniew Ziobro (EFD), Jacek Olgierd Kurski (EFD) oraz Jacek Włosowicz (EFD) zadali pytanie wymagające odpowiedzi pisemnej. Dokument o znaku: E-011342/2012 do Komisji zgodnie z art. 117 Regulaminu PE. Przedmiotem pytania były grupowe zwolnienia w zakładach Fiata w Tychach.

W swoim wystąpieniu polscy euro deputowani informują komisję, że „w ostatnich tygodniach firma Fiat poinformowała o grupowych zwolnieniach w swoich tyskich zakładach oraz przeniesieniu produkcji do Włoch. Z dnia na dzień zwolnionych zostanie ponad 1,5 tysiąca pracowników co dramatycznie pogorszy sytuację na rynku pracy w regionie Górnego Śląska”. Po czym zadają pytania:

1. Czy Rząd Polski wystąpił już do Komisji o uruchomienie środków z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) dla osób zwalnianych w tyskich zakładach Fiata? Kiedy Komisja może wpłacić środki pomocowe dla zwalnianych?
2. Jak wysokie środki i kiedy Komisja zamierza przeznaczyć z funduszy Europejskiego Funduszu Społecznego w celu pomocy zwalnianym w Tychach pracownikom? Czy wiadomo już ile osób zostanie objętych pomocą?
3. Jak Komisja zamierza wspierać powrót na rynek pracowników z sektorów przemysłu motoryzacyjnego zwalnianych ze względu na kryzys?
4. Jakie działania zamierza podjąć Komisja w celu wzmocnienia konkurencyjności oraz kondycji przemysłu motoryzacyjnego w Europie?

Odpowiedź jest jednoznaczna, polski rząd nie wystąpił z wnioskiem o pomoc dla zwalnianych pracowników Fiata w Tychach. – Laszlo Andor odpowiedział wprost: Komisja nie otrzymała wniosku o takie dofinansowanie od rządu – powiedział podczas wtorkowej (29.01.2013r.) konferencji prasowej w Katowicach lider Solidarnej Polski na Śląsku Michał Wójcik. – Nie chcemy się wyżywać, ale mówimy, że doszło do zaniedbania, niedocenienia problemu albo opieszałości – powiedział podczas wspomnianej konferencji europoseł Cymański. Podkreślił, że „od dłuższego czasu było wiadomo, że Fiat boryka się z problemami”.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w tym roku w ramach EFG do wykorzystania jest 55 mln euro. Jednak Cymański przyznał, że „to jest fundusz niełatwy i korzystają z niego przede wszystkim kraje „starej” Unii. Zaznaczył zarazem, że trzeba korzystać z każdej możliwości wsparcia unijnego, zwłaszcza w takim przypadku, jak zwolnienia pracowników”.

W odpowiedzi na pismo europosłów Andor przypomniał, że woj. śląskie ma wciąż do dyspozycji 166 mln euro w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2007-13. – W celu pomocy zwalnianym pracownikom Fiata organy lokalne mogą przygotować specjalny projekt dotyczący zwolnień monitorowanych. Region może też skorzystać ze strategii szybkiego reagowania opracowywanych na poziomie krajowym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – napisał w odpowiedzi komisarz.

Jesteś na profilu Mateusz Gruźla - stronie mieszkańca miasta Tychy. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj