Solidarna Polska Tychy

avatarSolidarna Polska Tychy

Tychy
webmaster oficjalnej strony internetowej Solidarnej Polski w Tychach http://solidarna-polska.tychy.pl
Mieszkaniec Solidarna Polska Tychy

Solidarna Polska Tychy

Dodano 2013-03-14 11:00:42

Unijny Pakiet klimatyczny – troska o ekologię czy manipulacja ?

Popieramy działania organizacji pozarządowych, walczących o stan naszego środowiska naturalnego. Sami też podejmujemy lokalne inicjatywy w tym zakresie.
Pakiet klimatyczno-energetyczny, zdaniem projektodawców, również powinien służyć temu celowi to znaczy przeciwdziałać globalnemu ociepleniu klimatu, które może doprowadzić do światowej katastrofy. Mimo powagi problemu, opinie naukowców na ten temat są podzielone. Niektórzy z nich twierdzą, że głównym producentem dwutlenku węgla są oceany, które produkują ok. 20 razy więcej dwutlenku węgla niż działalność człowieka. Jednak niewątpliwe jest to, że chociaż wspomniany pakiet nie uchroni środowiska, to doprowadzi on do degradacji gospodarczej Europy, zwłaszcza państw o niższym poziomie rozwoju, w tym również naszego Kraju. Polska jest w Europie liderem redukcji gazów cieplarnianych bowiem od roku 1988 zredukowała emisję CO2 o 31,6 proc. podczas, gdy kraje „starej piętnastki” liczone razem tylko o 0,9 proc. (od 1990). Unia Europejska, jest odpowiedzialna jedynie za około 15 proc. światowej emisji antropogenicznej, a zatem redukcja nawet całej jej emisji nie rozwiązuje problemu globalnego. Chiny, USA, Indie, Kanada nie przejmują się tzw. „globalnym ociepleniem”, systematycznie zwiększając produkcję energii i emisję CO2.
Pakiet klimatyczno-energetyczny UE to zestaw unijnych aktów prawnych, które ustanawiają następujące cele: 20 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych, 20 proc. udziału energii produkowanej ze źródeł odnawialnych oraz 20 proc. oszczędności zużycia energii do 2020 roku.
Aby je osiągnąć, Unia Europejska nakłada na produkcję energii i emisję gazów cieplarnianych (przede wszystkim dwutlenku węgla) szereg wysokich opłat. Tak więc głównym efektem wdrażania pakietu klimatyczno-energetycznego UE jest wzrost kosztów energii w krajach członkowskich UE, tak dla przemysłu, jak i dla gospodarstw domowych. Powoduje to spadek konkurencyjności przemysłu i wzrost bezrobocia w całej Unii, a także hamuje wzrost gospodarczy tych krajów członkowskich, których źródła energii w większym stopniu oparte są na węglu. Uderza to w kraje członkowskie o niższym poziomie dochodu narodowego. Powoduje także przesunięcie dużej grupy odbiorców do strefy ubóstwa energetycznego. I tak na przykład ocenia się, że w Polsce wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w latach 2013-2020 z powodu pakietu wyniesie rocznie od 0.5 do 1 proc, ceny hurtowe energii elektrycznej wzrosną z tego powodu o 100 proc., a ceny ciepła do roku 2050 o 300 proc. Inne efekty to spowodowana wzrostem cen energii drożyzna, impuls inflacyjny, utrata miejsc pracy. Straty naszej gospodarki do 2020 roku z powodu wdrażania pakietu mają wynieść od 15 do 39 mld. (60-150 miliardów złotych).
Jednym z głównych beneficjentów wdrożenia pakietu jest wielki biznes. W forsowaniu rozwiązań pakietu w obecnym kształcie chodzi o zyski z handlu i spekulacji uprawnieniami do emisji CO2, a także o promocję gazu ziemnego, co oznacza zwiększenie wpływu Gazpromu na energetykę UE. Chodzi też o promocję oraz masowe zwiększenie sprzedaży złożonych i drogich technologii: elektrowni wiatrowych, paneli fotowoltaicznych, biopaliw II generacji, urządzeń i materiałów dla energetyki jądrowej, a także wymuszenia stosowania drogich produktów o niższym zużyciu energii typu świetlówki energooszczędne. Sprzedawcami mają być państwa starej Unii, a kupcami kraje nowej UE, w tym oczywiście Polska. Powstało szereg prac naukowych na temat Pakietu. Można do nich dotrzeć poprzez stronę internetową http://stoppakietowi.pl

Mieszkaniec Solidarna Polska Tychy

Solidarna Polska Tychy

Dodano 2012-12-14 13:44:46

Relacja zdjęciowa z obchodów rocznice wprowadzenia stanu wojennego w Tychach

W 31 rocznicę stanu wojennego odbył się w w Tychach koncert-wieczór wspomnień dla uczestników tamtych wydarzeń a szczególnie dla osób internowanych i prześladowanych.
Rozpoczęliśmy mszą św. w kościele św. Krzysztofa w Tychach. Przybyły poczty sztandarowe, między innymi z Zakładu Elektroniki Górniczej w Tychach. Po mszy św. jeden z internowanych, Mirosław Kańtor, który wtedy miał 20 lat i był studentem II roku polonistyki, zaprezentował swoją twórczość, powstałą w Ośrodku Internowania w Zabrzu-Zaborzu. Były również utwory innych autorów. Nie brakło czasu na zwierzenia innych uczestników koncertu. Po koncercie odbyła się kolacja z lampką wina.
Doznaliśmy,jako organizatorzy wielu słów podziękowań i wdzięczności. Uczestnicy postanowili wziąć udział w takim spotkaniu w następnym roku.
Szczegóły : http://solidarna-polska.tychy.pl

 1. Pierwszy raz tutaj?

  Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
  Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

 2. Zwiększ atrakcyjność profilu

  Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

 3. Daj się poznać

  Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

 4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

  Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

 5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

 6. Daj znać co u Ciebie

  Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

 7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

 • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
 • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
 • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca