MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

(Nie)obca Wielkanoc, (nie)obca kultura

Sona Ishkhanyan
5 tysięcy kilometrów dzieli te dwa kraje. Choć wiara jest ta sama, to obrządki są inne. A ja jestem gdzieś po środku tego wszystkiego.

Nie(obca) Wielkanoc, nie(obca) kultura

Mieszkam w Polsce od ponad 13 lat. Co roku podczas świąt zastanawiam się nad różnicą i podobieństwem tradycji obchodów tych dni w Armenii i w Polsce. Zawsze odkrywam coś nowego i zaskakującego.

Armenia to kraj, gdzie sięgają korzenie chrześcijaństwa. W 301 roku jako pierwszy przyjął chrześcijaństwo jako religię narodową. Ormiański Kościół Apostolski jest najstarszym kościołem państwowym na świecie. W wyniku swojego oddalenia od innych ośrodków chrześcijaństwa zachował wiele tradycji wczesnochrześcijańskich, które zanikły w kościele zachodnim czy prawosławnym.

Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a także innych świąt kościelnych przez dłuższy okres czasu w Armenii było zakazane. A to za sprawą polityki i propagandy Związku Radzieckiego. Jedynie w rodzinach ze starszymi członkami były kultywowane tradycje i obyczaje związane z tymi świętami. Po upadku radzieckiego jarzma Ormianie z powrotem wracali do swoich korzeni chrześcijańskich. Odgrzebywano i wznowiono stare obrzędy. W tej chwili z jeszcze większą determinacją praktykują je podczas świąt kościelnych.

Ormiański Kościół Apostolski kalendarza gregoriańskiego. Oznacza to, że Wielkanoc, czyli Zatik świętowana jest wspólnie z Kościołem Katolickim obrządku łacińskiego. Jest to pewne ułatwienie dla nas - rodzin na emigracji, ponieważ wspólnie z naszymi znajomymi w Polsce możemy obchodzić Wielkanoc.

Moja babcia zawsze dbała, by już na początku postu zasiewać ziarna soczewicy, tak by zdążyły wyrosnąć do Wielkanocy. Jest to jeden z najbardziej popularnych elementów obchodów Wielkanocnych w Armenii.

Niedzielę Palmową Ormianie obchodzą podobnie jak w Polsce. Przygotowują ozdobne palemki, wykonane z gałązek wierzby, skrawków materiału oraz świeczek i idą do kościoła na święcenie.

Najbardziej różnią się obchody Wielkiej Soboty. Ormianie nie zabierają pełnych koszyczków do święcenia. Do kościoła idą z tradycyjnym chlebem i solą.
W Niedzielę Wielkanocną mieszkańcy Armenii pozdrawiają się słowami: Chrystus Zmartwychwstał! Tego zwyczaju szczególnie pilnował mój dziadek. Ja staram się przekazać moim dzieciom.
Na stole wielkanocnym muszą się znaleźć jajka, bakalie, suszone owoce, sudziuh (orzechy włoskie w słodkim i podsuszonym syropie) wino, kapusta kiszona z kalafiorem i burakami . Szczególne miejsce zarówno w tradycji ormiańskiej, #jak i na uczcie wielkanocnej zajmuje chleb - lawasz. Daniami tradycyjnymi są: ryż smażony z rodzynkami i bakaliami, gołąbki z farszem z roślin strączkowych i ziaren (czerwona fasola, soczewica, pszenica, ciecierzyca). Miejscowa legenda mówi, że kiedy Matka Boska stała pod krzyżem Chrystusa, miała przy sobie chleb i jajka zawinięte w chustę. Krew Chrystusa i łzy Matki Boskiej zabarwiły jajka i chleb na czerwono. Dlatego też Ormianie farbują jajka właśnie na czerwono. Wypiekają też tradycyjne pieczywo z charakterystyczną czerwoną barwą.

Ormiańska kuchnia jest elementem, który niezależnie od niedostępności niektórych produktów nasza rodzina stara się niezmiennie kultywować. W tradycji ormiańskiej brakuje także zajączka wielkanocnego, rozdającego prezenty naszym pociechom.

Święta w Polsce dla mnie i dla mojej rodziny były na początku jedynie dniami wolnymi od pracy. Z roku na rok zaczęliśmy jednak poznawać, odkrywać i rozumieć ich znaczenia. Tradycje i obyczaje polskie zaczęły przenikać w nasze ormiańskie. Stały się one dla nas czymś ważniejszym, niż po prostu dniami wolnymi od szkoły czy pracy.

Na pytanie czy obchodzę Święta w wersji polskiej czy ormiańskiej, odpowiem tak: - podwójnie. Smakują mi polskie dania, uwielbiam Wielką Sobotę - ozdabianie i napełnianie koszyczka, sprawia wiele radości mnie i moim dzieciom, a zwyczaj zajączka wielkanocnego i dostawanie prezentów, choć znacznie obciąża budżet rodzinny, to niesie za sobą niesamowite pozytywne emocje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: (Nie)obca Wielkanoc, (nie)obca kultura - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto