Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Urszuli Koszuth, światowej sławy śpiewaczki operowej z Pszczyny

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Urszula Koszuth (1940-2023)
Urszula Koszuth (1940-2023) Mat. prasowy
W piątek, 13 października 2023 r., o godz. 9 w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie rozpocznie się pogrzeb Urszuli Koszuth, solistka Teatru Narodowego - Opery Narodowej, Opery w Stuttgarcie, Hamburgu i Wiedniu. W rodzinnej Pszczynie wystąpiła tylko trzy razy: w 1978 i 1980 r. oraz w 2001 r. Pierwsze dwa razy w zamku, potem - w Izbie u Telemanna. Zmarła w Warszawie 27 września po długiej chorobie, przeżywszy 82 lata.

Urszula Koszuth urodziła się 13 grudnia 1940 r. w Pszczynie. Skończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie Ireny Lewińskiej. Zadebiutowała rolą Musetty w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego. W 1970 r. pojawiła się na festiwalu w Glyndebourne jako Królowa Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. W latach 1970 - 1973 śpiewała w Hamburg Staatsoper, potem w Operze Wiedeńskiej (1973-1979). Występowała na renomowanych scenach Londynu, Berlina, Paryża, Monachium, Wenecji, Amsterdamu, Genewy, Rzymu, Chicago i wielu innych, ale wracała też do Warszawy - do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Współpracowała z tak znanymi dyrygentami, jak Rudolf Kempe, Sir Colin Davis czy Herbert von Karajan.

Repertuar koloraturowy i liryczny

Specjalizowała się w repertuarze koloraturowym i lirycznym. Była m.in. Traviatą, Łucją z Lammermooru, Konstancją w „Uprowadzeniu z seraju”, Hrabiną w „Weselu Figara” i wieloma innymi bohaterkami znanych oper.

Urszula Koszuth - dziewczyna z Pszczyny

Trzy lata temu, na jej 80. urodziny, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej wydało książkę pt. „W koloraturze i dramatycznie. Urszula Koszuth - dziewczyna z Pszczyny” autorstwa Aleksandra Spyry, który był jej sąsiadem, a potem, gdy ona śpiewała na największych scenach świata, on ocalał stare chałupy ziemi pszczyńskiej, ocalał od zapomnienia kulturę ludową, organizował „Dialogi muzyki i poezji”, wydawał książki o przeszłości Pszczyny....

W książce o swojej utalentowanej sąsiadce pisze, że często bywała w jego rodzinnym domu, kiedy została uczennicą liceum muzycznego w Bielsku-Białej. Przychodziła, żeby ćwiczyć na pianinie.

Wokalny talent Urszuli Koszuth odkrył ojciec Marii Koterbskiej

W liceum muzycznym Urszula trafiła na nauczyciela śpiewu, pana Koterbskiego, który wysoko ocenił jej talent wokalny. Ten sam nauczyciel, ojciec najpopularniejszej wówczas polskiej piosenkarki, Marii Koterbskiej (Karuzela, karuzela) uczył chóru w sąsiadującym ze szkołą muzyczną liceum plastycznym, gdzie uczęszczałem ja i moja siostra. Koterbski był więc odkrywcą jej pięknego głosu”, napisał Aleksander Spyra.

W rodzinnej Pszczynie wystąpiła tylko trzy razy: w 1978 i 1980 (w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku) oraz w 2001 r. w kameralnej Izbie u Telemanna, którą założył Aleksander Spyra. Zmarła w Warszawie 27 września 2023 r. .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb Urszuli Koszuth, światowej sławy śpiewaczki operowej z Pszczyny - Pszczyna Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto