MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w pow. mikołowskim to śmiertelna trucizna. Pokazują to wyniki z czujników ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Smog w Mikołowie: normy drastycznie przekroczone
Smog w Mikołowie: normy drastycznie przekroczone Urząd Miasta Mikołów
Smog w Mikołowie: normy drastycznie przekroczone. Najgorsza sytuacja zdaje się mieć miejsce w Mikołowie i Orzeszu. Co z tym zrobić? Będzie więcej kontroli strażników miejskich.

Smog w Mikołowie: normy drastycznie przekroczone

O tym, że spacer na świeżym powietrzu to nie zawsze świetny pomysł, mieszkańcy Mikołowa mogli przekonać się w miniony weekend, 3 i 4 lutego. To właśnie wtedy czujniki smogu, zainstalowane niedawno we wszystkich gminach powiatu mikołowskiego, wskazywały znaczące przekroczenia norm, gdy chodzi o jakość powietrza.

Najgorsza sytuacja miała miejsce w Orzeszu, gdzie normy przekroczone zostały o ponad 600 procent! Nie lepiej było w Mikołowie (normy przekroczone o 500 procent), Łaziskach Górnych (o 450 proc.) czy Wyrach (400 proc.). W Gostyni sytuacja prezentowała się najlepiej ze wszystkich gmin, ale wciąż była dramatyczna (360 proc. przekroczonej normy).

Fatalną sytuację w naszym powiecie, a także powiatach ościennych, m.in. obszar rybnicko-pszczyński, zauważono w Wojewódzkim Instytucie Ochrony Środowiska.

– Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu; pozostałe osoby powinny ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu – czytaliśmy w oficjalnym komunikacie WIOŚ.

Sytuacja powtórzyła się na początku tego tygodnia. Normy o 200-300 proc. przekroczone zostały w Mikołowie, Orzeszu i Wyrach. We wtorek rano, około godz. 11, niektóre czujniki w Mikołowie wskazywały nawet normy przekroczone o ponad 400 procent.

Sposobów walki ze smogiem jest kilka. Można zaopatrzyć się w maski antysmogowe, nie wychodzić z domów, gdy sytuacja jest dramatyczna. Ale problem trzeba zniwelować u podstaw, co starają się robić strażnicy miejscy z Mikołowa.

– W 2017 roku przeprowadziliśmy 224 kontrole spalania w piecach w miejscach, gdzie z komina wydobywał się gęsty dym – mówi Bogusław Łuczyk, komendant Straży Miejskiej w Mikołowie.

– Tylko w 6 przypadkach ujawniono spalanie paliw niedozwolonych. Sprawcy zostali ukarani grzywną w postaci mandatu karnego – wskazuje komendant. W styczniu 2018 roku przeprowadzono 20 kontroli spalania w piecach. Ale takich kontroli ma być w tym roku jeszcze więcej. Zwłaszcza, że w walce ze smogiem czujniki mogą strażnikom pomóc.

– Wyniki wskazują nam, gdzie warto dokonywać częstszych kontroli spalania w piecach oraz gdzie w dalszym ciągu prowadzić akcję informacyjną dotyczącą ekologicznego spalania węgla – mówi komendant Łuczyk.

Strażnicy przypominają, że zgłaszanie nieprawidłowości nie jest „donoszeniem na sąsiada”, a przyłączeniem się do batalii o lepszą jakość powietrza. Mikołowianie zdają sobie z tego sprawę, bo przeprowadzane kontrole są w większości wynikiem interwencji zgłaszanych przez mieszkańców. – Oczywiście gdy strażnik w trakcie patrolu zauważy gęsty dym lecący z komina, też podejmuje interwencje własną – zapewnia komendant straży miejskiej.

Gdzie można sprawdzić, jaka jest jakość powietrza w gminach naszego powiatu? Wystarczy wejść na stronę airly.eu/pl/ i odnaleźć swoją gminę. Dane aktualizowane są na bieżąco. Można też na telefon ściągnąć aplikację dzięki Google Play i App Store, a ona pozwoli nam sprawdzać jakość powietrza za kliknięciem kilku przycisków na telefonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto