Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy: Huta Paprocka zmienia przeznaczenie.Znamy plany jej nowego właściciela [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk
W 2.połowie 2013 r. XVIII-wieczna Huta Paprocka w Tychach stanie się obiektem gastronomiczno-hotelowym. Historię tego miejsca pokazywać będzie wystawa fotograficzna. Będzie też można zobaczyć odtworzony kanał, którym woda napędzająca piec hutniczy była tu doprowadzana.

- Piec stał na środku tego budynku. Niestety, nie było go w momencie zakupu obiektu i nie planuję go odtwarzać – mówi Zbigniew Kierat, nowy właściciel tego, co zostało po dawnej Hucie Paprockiej w Tycahch. – Natomiast sam kanał odtwarzamy w cegle klinkierowej. Chcemy, by przypominał o dawnym przeznaczeniu tego miejsca, które zresztą zachowa nazwę Huta Paprocka.

W roku 2013u minie dokładnie 310 lat, jak baron Baltazar Erdmann Promnitz, ówczesny pan na Pszczynie, kazał na skraju lasu koło Paprocan nad rzeką Gostynią założyć kuźnicę żelaza zwaną potem Hutą Paprocką. Rozbudowę przeszła 72 lata później, w roku 1775. roku hutę rozbudowano. Trzy lata później jej zarządcą został August Kiss, ojciec rzeźbiarza, którego pomnik znajduje się nieopodal, przy ul. Sikorskiego. W 1835 roku huta przeszła modernizację pod kierunkiem Johna Baildona, późniejszego patrona huty w Katowicach, twórcy pierwszego w Europie pieca na koks. W 1878 roku huta została zamknięta.

Latem 2009 została wystawiona na sprzedaż. Kupił ją Zbigniew Kierat, właściciel spółki Auto-Centrum.

W przyszłym roku, niejako w 135. rocznicę od zamknięcia huty, otwarty zostanie tu hotel i restauracja, obok których będzie wypożyczalnia sprzętu sportowego i samochodów.
- Obiekt był w bardzo złym stanie – mówi właściciel. – Stropy groziły zawaleniem. Trzeba je było rozebrać. W tej chwili odtwarzamy go w konstrukcji żelbetowo-stalowej na takich belkach stalowych, które będą odkryte i będą pokazywać Hutę Paprocką od wewnątrz. Kształt dachu odtwarzamy w pierwotnym stylu i kolorystyce. W ogóle na zewnątrz obiekty zachowają swój dawny wygląd. Inaczej będzie jedynie w środku.

Zły stan pohutniczych obiektów wymagał także, jak mówi Zbigniew Kierat, wzmocnienia ław fundamentowych, „żeby można było obciążyć budynek nową konstrukcja dachu”.
Z dawnego wyposażenia huty nie zachowało się nic, poza drzwiami, które można oglądać w Muzeum Miejskim oraz kamieniem nad drzwiami, w budynku, w którym będzie wypożyczalnia sprzętu sporawego i aut. Jest to kamień z inicjałami dawnego właściciela i datą 1787. – Został poddany renowacji – mówi Zbigniew Kierat. – I wykonaliśmy jedną dokładną kopię, która wmontowaliśmy nad drzwiami z drugiej strony budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tychy: Huta Paprocka zmienia przeznaczenie.Znamy plany jej nowego właściciela [ZDJĘCIA] - Tychy Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto