MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z miłości do cieszynek

(plus)
Blisko dwadzieścia lat poświęcił dr Jan Kruczek z Muzeum Zamkowego w Pszczynie na opracowanie monografii "Rusznikarstwo szkoły cieszyńskiej". Licząca 342 strony księga traktuje nie tylko o dziejach oryginalnej broni, ...

Blisko dwadzieścia lat poświęcił dr Jan Kruczek z Muzeum Zamkowego w Pszczynie na opracowanie monografii "Rusznikarstwo szkoły cieszyńskiej". Licząca 342 strony księga traktuje nie tylko o dziejach oryginalnej broni, której kolebką z końcem XVI wieku stały się warsztaty rusznikarzy i szyftarzy cieszyńskich. Znajdziemy tu również słownik rzemieślników zaliczanych do szkoły cieszyńskiej, którzy prowadzili swoją działalność także w Bielsku-Białej, Żywcu, Kętach, a nawet Pszczynie.

Od miejsca pochodzenia ukuto nazwę cieszynka - dla małokalibrowej strzelby myśliwskiej (na kule), używanej do polowań na siedzące ptactwo i zwierzynę płową. Charakterystyczne dla cieszyńskich rusznikarzy było bogate, finezyjne zdobienie wyrobów. Dziś na świecie zachowało się ok. 300 egzemplarzy tej broni.

Promocja książki dr. Jana Kruczka, którą - jak mówi - napisał z miłości do cieszynianek i cieszynek - odbyła się w pszczyńskim muzeum. Towarzyszyło jej otwarcie wystawy "Mistrzowie znad Olzy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto