Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 lipca - Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian

Jolanta Pierończyk
Pomnik na Wartogłowcu
Pomnik na Wartogłowcu Jolanta Pierończyk
11 lipca o godz. 10 pod pomnikiem na cmentarzu na Wartogłowcu odbędzie się uroczystość ku czci wymordowanych Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.

Uroczystość organizuje Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, które zachęca też do innej jeszcze formy hołdu pomordowanym. Taki hołd można oddać też poprzez zapalenie wieczorem znicza w oknie.

- 11 lipca 1943 zaatakowano jednocześnie 66 osad polskich, spędzono wszystkich na środek i mordowano, nie zawsze z bronią w ręku. Często przy użyciu wszystkiego, co było pod ręką: wideł, siekier, motyk, sztachet z płotu... - mówi Janina Półtorak, przewodnicząca tyskiego koła Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. – Opustoszałe domostwo ograbiono z cenniejszych rzeczy, a resztę spalono i przeorano, by najmniejszego śladu nie pozostało. Ocalały jedynie drzewa owocowe, które rosną i owocują do dziś.

Mordy trwały od lutego 1943 do 1947 roku. Dopuszczali się ich ukraińscy nacjonaliści i ich zbrojne ramię – UPA. Na tyskiej tablicy napisano, że zginęło wtedy ponad 100 tys. osób.

- Ale słyszałam już, że można śmiało mówić o 200 tysiącach - powiedziała Janina Półtorak. – Zmierzyć rozmiar tej tragedii jest jednak bardzo trudno. Ze spisu powszechnego z roku 1936 wynika, że zniknęło pół miliona Polaków. Co się z nimi stało? Tego nie wiemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto