Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

19 dni przeciwko przemocy - pomarańczowa kampania w Tychach. Program edycji 2020

OPRAC.: JP
Obraz Mark Filter z Pixabay
19 dni przeciwko przemocy - to kolejna w Tychach edycja kampanii zainicjowanej w 2011 roku przez szwajcarską fundację Women’s World Summit Foundation (WWSF). Chodzi o kształtowanie właściwych postaw wobec przemocy i wskazanie społeczeństwu miejsc, w których można szukać pomocy.

19 dni przeciwko przemocy w Tychach. Edycja 2020 skierowana jest przede wszystkim do rodziców oraz nauczycieli żłobków, przedszkoli i szkół, kuratorów, asystentów rodzin i pracowników socjalnych, policjantów, lekarzy pediatrów pedagogów oraz psychologów. Chodzi o kształtowanie właściwych postaw wobec przemocy.

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy, a prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej. Chcemy, aby pomarańczowa wstążka wpisała się na stałe w świadomość naszych mieszkańców, jako znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i młodzieży

- mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Musisz to wiedzieć

- Przy al. Niepodległości 39 i 77a, do 19 listopada będą specjalne banery informujące o kampanii. Również Galeria Gemini włączyła się do kampanii i na budynku galerii, na dużych wyświetlaczach na elewacji budynku będą ukazywały się informacje nawiązujące do kampanii. „Żyrafa” w Parku Miejskim zostanie podświetlona na pomarańczowo, a w oknach urzędu miasta, tak jak w ubiegłym roku, pojawi się symbol pomarańczowej wstążki. Ponadto Fundacja „Po skrzydła” na zlecenie Urzędu Miasta przeprowadzi warsztaty dla osób dorosłych - rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Z uwagi na obecną sytuację warsztaty odbędą się za pomocą środków porozumiewania się na odległość - mówi Iwona Bińkowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

Warsztat dla rodziców zaplanowano na 17 listopada na godz. 17. Szkolenie on-line odbędzie się poprzez platformę Click Meeting (żeby się zarejestrować należy zgłosić się na adres Fundacji "Po Skrzydła" [email protected] , tam będzie formularz zgłoszeniowy wraz z linkiem na warsztaty. Może w nich jednorazowo wziąć udział 50 osób).

W programie m.in. definicja przemocy, formy i rodzaje przemocy, możliwe kroki prawne i pozaprawne, zawiadomienie odpowiednich władz, badania lekarskie, prawa osoby pokrzywdzonej w postępowaniu karnym, prawa osoby pokrzywdzonej w postępowaniu cywilnym, objawy przemocy u dzieci, sposoby ochrony dziecka przed przemocą, zwłaszcza, gdy sprawcą jest osoba najbliższa albo osoba nieletnia. Podczas tych zajęć będą też przedstawione rodzaje przestępstw oraz największe mity dotyczące przemocy.

Nie przeocz

Ponadto dr Halina Walicka-Marek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przygotowała dla nauczycieli i rodziców propozycję dyżurów telefonicznych oraz spotkań on-line. Dyżury dla nauczycieli zainteresowanych tematyką rozwoju seksualnego dzieci i młodzieży, rozpoznawania symptomów nadużyć seksualnych u dzieci i młodzieży oraz pracą z dzieckiem zdradzającym niepożądane zachowania o zabarwieniu seksualnym odbędą się 5.11 w godzinach 8.30-10.30 oraz 9.11 w godzinach 16.30-18.30 pod numerem telefonu: [email protected] . Link do spotkania na platformie ZOOM zostanie przesłany 9 listopada. W spotkaniu może wziąć udział do 20 osób).

Spotkanie rodziców on-line pt . „Psychoseksualny rozwój małego dziecka" odbędzie się 16.11 w godzinach 15.30-16.15 (rejestracja do 15 XI 2020 r. pod adresem e-mail: [email protected]. (rejestracja do 15 XI 2020 r. pod adresem e-mail: [email protected]. Link do spotkania na platformie ZOOM zostanie przesłany 16 XI 2020 r. W spotkaniu może wziąć udział do 20 osób).

W ramach kampanii zostanie również nagrany specjalny filmy instruktażowy dla nauczycieli i wychowawców oraz zostaną przygotowane karty pracy uczniów, które nauczyciele będą mogli wykorzystać podczas zajęć.

- Film będzie mówił o sposobach podejmowania tematu przemocy. Pokaże,na co zwrócić szczególną uwagę, jak rozpoczynać rozmowy na trudne tematy, jakich sformułowań unikać oraz w jaki sposób wpłynąć na atmosferę prowadzonych zajęć, aby uniknąć reakcji prześmiewczych. Nagrany zostanie również wykład instruktażowy dla rodziców: „dobry” i „zły” dotyk, formy przemocy seksualnej, wytyczanie granic ciała i intymności, sposoby przeciwdziałania słownej agresji seksualnej oraz jak sposoby ochrony dziecka przed przemocą seksualną - dodaje naczelnik Bińkowska.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 19 dni przeciwko przemocy - pomarańczowa kampania w Tychach. Program edycji 2020 - Dziennik Zachodni

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto