Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

29 października Światowym Dniem Chorych na Łuszczycę

Informacja prasowa
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Ideą przewodnią tegorocznej uroczystości jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej schorzenia, obalanie mitów i przełamywanie tabu na temat choroby. Lekarze dermatolodzy podkreślają, że łuszczyca jest chorobą przewlekłą i trudną w leczeniu, ale nie można się nią zarazić.

Niestety na leczenie najnowszymi metodami stać tylko nielicznych. Dostępność nowoczesnych terapii dla pacjenta jest wciąż na bardzo niskim poziomie.

W Polsce szacuje się, że na łuszczycę cierpi od 800 tys. do 1 mln pacjentów. Choroba nie jest zaraźliwa, ale uciążliwa i nieestetyczna. Bardzo często chorzy spotykają się z brakiem akceptacji ze strony otoczenia, co przekłada się na ich stan fizyczny i powoduje często wykluczenie społeczne. Najnowsze metody leczenia mogą skutecznie niwelować najcięższe objawy łuszczycy. Leczenie lekami biologicznymi wymaga dużych nakładów finansowych – blisko 60 tys. rocznie na jednego chorego z ciężką postacią łuszczycy. Polska jest jednym znielicznych krajów Europy, w którym chorzy mają utrudniony dostęp do terapii biologicznej. Obchody Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę są dobrą okazją do podsumowania sytuacji leczenia tego schorzenia.

Czym jest łuszczyca i jakie są jej objawy?

Łuszczyca (łac. psoriasis) to choroba związana z systemem immunologicznym. U zdrowej osoby zdrowy naskórek złuszcza się warstwa po warstwie, a pod kolejną warstwą powstają nowe komórki. Jest to naturalny proces do utrzymania ciągłości bariery, jaką jest skóra. U łuszczyka powstające procesy zapalne, które zachodzą w kolejnych warstwach skóry, mogą przenieść się na organy wewnętrzne, co negatywnie wpływa na stan zdrowia pacjenta. W łuszczycy ważna jest odpowiednio wczesna diagnoza i rozpoczęcie terapii. Choroba jest niestety nieuleczalna i może przybierać różny stopień nasilenia, zajmując nawet całe ciało. Nie jest jednak uznana za chorobę przewlekłą. Brak skutecznego leczenia łuszczycy może
doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, np.: zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Nieleczona łuszczyca może się również przekształcić w łuszczycę stawową, a to z kolei
w krótkim okresie prowadzi do trwałej niepełnosprawności ruchowej.

Najnowsze metody leczenia – leki biologiczne?

W Polsce leczenie oparte jest na leczeniu sterydami i maśćmi. Europa i świat proponują leki biologiczne, które stanowią przełom w walce o zdrowie i życie wielu łuszczyków. Blisko 1000 osób w Polsce stanowi grupę, która cierpi na ciężką odmianę łuszczycy u której leki biologiczne powinny być zastosowane. Jak mówi Prof. Andrzej Kaszuba, Konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii: „Metody te doprowadzają do szybkiego ustąpienia objawów choroby – w tym zmian skórnych bez konieczności długotrwałego stosowania maści i uciążliwych pobytów na oddziałach szpitalnych. To tak jakby pacjent znowu powrócił do normalnego życia”.

Dla najciężej chorych zastosowanie terapii biologicznej jest niezbędne do normalnego funkcjonowania. Polega ona na naśladowaniu naturalnych funkcji białek, które jednocześnie hamują odpowiedź immunologiczną organizmu. W konsekwencji nie dochodzi do kolejnych stanów zapalnych w skórze, wydłużony zostaje okres remisji kiedy choroba nie daje żadnych objawów. Leki biologiczne działają w sposób celowany – tylko na chore komórki, jednocześnie omijając zdrowe. Pacjenci potwierdzają, że zastosowanie leczenia biologicznego przynosi niemal natychmiastowy efekt i wydłużenie czasu pomiędzy następnymi nawrotami choroby. „Dzięki zakwalifikowaniu mnie do leczenia biologicznego objawy łuszczycy są u mnie maksymalnie zmniejszone. Mogę w miarę normalnie funkcjonować zarówno w pracy jak i wsród otoczenia. Wiem, że to leczenie jest bardzo drogie, ale wierzę, że powstanie program terapeutyczny dla łuszczycy, który umożliwi wielu pacjentom normalne funkcjonowanie” – potwierdza Pan Grzegorz, pacjent z łuszczycą.

Źródło: informacja prasowa

Szlachetne zdrowie

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto