Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 rad na jesienno-zimowe porządki

Materiał Partnera Zewnętrznego
Pranie, gotowanie, prasowanie to standardowe obowiązki wszystkich domowników. Przed zimą trzeba zrobić jeszcze dużo, dużo więcej. Aby przygotować dom do zimy, warto już teraz rozplanować najważniejsze prace i poszukać tricków, które sprawią, że sprzątanie pójdzie gładko!

Coroczne sprzątanie przed zimą to taki polski rytuał. Nie ma lepszej pory na mycie, pranie, szorowanie. To ostatnia chwila by uporządkować balkon, taras i ogród. Czas zabrać się za wnętrze domu lub mieszkania.

1. Uporządkuj letnią garderobę
Do kolejnych upałów, o ile nie wyruszamy na egzotyczne wakacje, zostało minimum pół roku. To idealny moment, by zrobić porządki ze swoimi ubraniami. Wszystkie letnie bluzki, spodnie, sukienki schowajmy na najwyższych półkach lub tam, gdzie zaglądamy najrzadziej. Dzięki temu będziemy mieć miejsce na grubsze marynarki, koszule i swetry. To dobry moment, by pozbyć się ubrań, które są zniszczone i nie przydadzą się w kolejnym sezonie. Istnieje reguła prawdopodobieństwa, że nie założymy więcej ubrania, którego nie mieliśmy na sobie w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy. Nie zwlekajmy z oddaniem letnich kurtek do pralni i butów do szewca. Podziękujemy sobie za kilka miesięcy.

2. Upierz firanki
Jesteśmy skazani na mniejszą ilość słońca, pochmurne dni i jesienno-zimową pluchę. Aby choć trochę rozjaśnić pomieszczenie, upierzmy i wybielmy poszarzałe firanki. Większość z nich możemy z powodzeniem wrzucić do pralki. Po wyjęciu najlepiej je od razu powiesić, by uniknąć żmudnego prasowania. Przed praniem można je wymoczyć w proszku do białego, do firanek, w wybielaczu lub skorzystać z gotowych rozwiązań (np. DALLI EVIDUR niemiecki płyn do płukania firan).Są też domowe sposoby na wybielanie np. roztwór z proszku do pieczenia. Moczymy w nim firanki przez około 15 min i płuczemy przed wrzuceniem do pralki. Gdy na materiale znajdują się tłuste plamy, dodajmy płynu do mycia naczyń.

3. Umyj okna
Czyste okna poprawiają samopoczucie większości z nas. Mało kto lubi jednak ich mycie, szczególnie gdy posiadamy ich wiele. Jak ułatwić sobie pracę? Wyposażyć się w myjkę do okien (np. Kärcher WV 50 plus). W zestawie znajdziemy urządzenie na akumulator, które czyści i poleruje, zasysając wodę z szyb, luster, płytek i zostawiając powierzchnię bez smug. Tym, którzy nie lubią nowości, przyda się znana ściągaczka do okien (np. Vileda z drążkiem). To dobre rozwiązanie do okien balkonowych i szaf z lustrami. Można też sięgnąć po myjkę parową.

4. Zadbaj o wentylację
To ostatni dzwonek na oczyszczenie kominka i kontrolę przewodów kominowych. Trzeba wezwać sprawdzonych kominiarzy, nie tylko z powodu higieny, ale i bezpieczeństwa. Oczyśćmy kratki wentylacyjne, niedługo będą pracować na „najwyższych obrotach”. Podobnie z instalacją elektryczną. Przed pełnią sezonu grzewczego pamiętajmy by sprawdzić piecyk, przewody i kaloryfery.

5. Pozbądź się kurzu
Mimo iż z uporem ścieramy kurz z mebli i odkurzamy podłogę, największa ilość gromadzi się w narzutach, miękkich meblach i w dywanach. Zacznijmy od wytrzepania i odkurzenia łóżka. Jak często to robimy? Zdecydowanie za rzadko. W zależności od typu materiału, możemy wykorzystać myjkę parową, odkurzacz piorący (np. Zelmer Aquawelt ZVC 752 ST) lub zwykły odkurzacz, który za pomocą specjalnego środka odświeży dywan. Szczególną uwagę powinniśmy przykładać do odkurzania gdy posiadamy w domu zwierzęta. Te, mniej więcej dwa razy do roku gubią sierść, która z uporem wpija się w każdy materiał, począwszy od dywanów, na zasłonach skończywszy. Sierść domowymi sposobami usuwamy za pomocą gumowej rękawicy, mokrej gąbki czy taśmy klejącej. Warto zaopatrzyć się też w ściereczki do kurzu – świetnie radzą sobie z porządkowaniem mebli, monitorów, telewizorów.

Oprócz powyższych, warto zadbać o kwiaty i przygotować je do zimowania, kupić nowe wycieraczki, zabezpieczyć klimatyzację na okres zimy, gdy taką posiadamy. Takie duże, jesienno-zimowe porządki możemy zrobić przy wsparciu domowników za jednym razem, np. w brzydki i chłodny weekend lub rozłożyć na kilka dni. Warto rozpisać harmonogram, podzielić się zadaniami i krok po kroku realizować plan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto