MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

70-lecie Polskiego Związku Niewidomych. Obchody jubileuszu w Tychach. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Tyskie obchody 70-lecia Polskiego Związku Niewidomych. Małgorzacie Ziębińskiej nagrodę wręczył Kornel Chmiel, prezes Fundacji Brajlówka w Łaziskach Górnych
Tyskie obchody 70-lecia Polskiego Związku Niewidomych. Małgorzacie Ziębińskiej nagrodę wręczył Kornel Chmiel, prezes Fundacji Brajlówka w Łaziskach Górnych Jolanta Pierończyk
Polski Związek Niewidomych świętuje 70-lecie swojego istnienia. Połączone z Dniem Białej Laski obchody jubileuszu odbyły się także w tyskim kole PZN, liczącym 150 członków (w tym 30 z powiatu bieruńsko-lędzińskiego). Wzięli w nich udział przedstawiciele m.in. zarządu głównego PZN oraz okręgu śląskiego, prezes Fundacji Brajlówka w Łaziskach Górnych oraz niewidomi z różnych miejscowości województwa śląskiego.

"Pragniemy Państwu podziękować za wspaniały przykład samoorganizacji, skutecznego działania na rzecz ważnego interesu społecznego oraz postawy służby. To cenny wkład w promowanie wysokich standardów życia zbiorowego w naszym kraju”, napisał prezydent RP Andrzej Duda w odczytanym na tyskiej uroczystości liście do PZN z okazji jego 70-lecia.

List papieża Franciszka był napisany alfabetem Braille’a, odczytała go Martyna Moisa. Pracę PZN nazwał samarytańską posługą, która tysiącom ludziom przywróciła sens życia i pomogła odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie.

- Żyjcie, jakbyście widzieli: zapachem, słowem, dotykiem - powiedział Bernard Bednorz, starosta bieruńsko-lędziński, wręczając pani prezes tyskiego koła, Dorocie Moryc, bukiet kwiatów.

Jubileuszowe spotkanie było okazją do ogłoszenia wyników kolejnego konkursu „Piszę i czytam brajlem”, który organizowany jest od 13 lat. Tym razem był to konkurs regionalny, więc i laureaci pochodzili z różnych miejscowości województwa śląskiego.

Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Ziębińska z Lędzin, która napisała o swojej drodze do związku, czyli historię swojej utraty wzroku.

- O tym, że coś jest nie tak, dowiedziałam się, kiedy chciałam robić prawo jazdy.Nie mogłam w to uwierzyć. Niestety, diagnoza była jak najbardziej trafna - mówi laureatka.

Laureat 5. nagrody, ze Skoczowa, stracił wzrok dziewięć lat temu z powodu cukrzycy.

- Różne są przyczyny utraty wzroku. Ostatnio bardzo często są to retinitis pigmentosa lub AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) - mówi prezes Dorota Moryc.

Ale laska to nie kara,/to jest łaska (...) Z taką przyjaciółką ciemności pokonać mogę

- napisała w wierszu Iwona Włodarczyk z Cieszyna.

Laska to zresztą klucz do samodzielności. Tak samo jak pismo Braille’a jest ciągle kluczem do wiedzy, choć nowe technologie bardzo ułatwiają życie niewidomym lub niedowidzącym, ale jednak nie zastąpią tego, co daje Braille.

- Kiedy te nowe możliwości się pojawiły, wiele osób, zwłaszcza młodych, uważało, że poradzi sobie bez pisma punktowego, ale okazuje się, że ono nadal jest ważne i warto się go nauczyć - mówi Dorota Moryc.

Polski Związek Niewidomych stawia sobie za cel usamodzielnienie swoich członków, wyposażając ich w nowe umiejętności. Członkowie tyskiego koła uczyli się nawet języka esperanto.

- W tej chwili koło liczy 150 osób. Wielu naszych członków odeszło, znalazłszy swoje miejsce w życiu. Czyli spełniliśmy swoje zadanie - mówi prezes tyskiego koła PZN.

Ci, którzy trwają w przynależności do związku, cenią sobie zajęcia, jakie on proponuje, ale też towarzystwo, jakie tu znajdują. Działalność tyskiego koła PZN spisana jest w 10 kronikach, najstarsza pochodzi z 1954 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto