Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75. urodzin Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Wręczono statuetkę Księżnej Daisy. Zobacz zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
75. urodziny Muzeum Zamkowego w Pszczynie
75. urodziny Muzeum Zamkowego w Pszczynie Jolanta Pierończyk
Róża księżnej Daisy to jedno z wyróżnień Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Otrzymują ją wyjątkowi przyjaciele Muzeum Zamkowego. Do tej pory mogło się nią poszczycić dziewięć osób. Z okazji 75. urodzin Muzeum Zamkowego w Pszczynie to grono powiększyło się o pięć osób.

Róża księżnej Daisy to wyjątkowej urody kwiat róży wyhodowany przez ogrodnika Petera Lamberta w 1911 r. Jest to śnieżnobiała róża z bladoróżowym i żółtym środkiem. W sezonie można ją oglądać przy wejściu do zamku pszczyńskiego.
Dokładnie 100 lat później, w 2011 r., po raz pierwszy Muzeum Zamkowe wręczyło statuetkę Róży Księżnej Daisy - statuetkę autorstwa bielskiego artysty Bronisława Krzysztofa (którego dziełem jest m.in. nakrętka luksusowych perfum Sisley). Dostają ją szczególnie zasłużeni dla muzeum.

- Róża Daisy jest symbolem zmian, jakie tu się dokonały w ostatnich latach, dzięki odwadze i mądrości dyrektorów – powiedział 2011 r. prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, laureat jednej z pierwszych statuetek. Wśród pierwszych laureatów był też zmarły 27 sierpnia 2022 szósty książę von Pless - Bolko von Hochberg. Laureatem Róży Księżnej Daisy był też dr Jan Kruczek, wielce zasłużony dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie bronioznawca i opiekun zbrojowni. W sumie - do 2022 r. tych laureatów było dziewięciu.

23 września 2022 podczas obchodów 75-lecia Muzeum Zamkowego w Pszczynie (spóźnionych o rok, z powodu pandemii) lista laureatów Róży Księżnej Daisy wzrosła o pięć osób. Są to: Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego; Jan Petrus, Wit Karol Wojtowicz, Christine i Bogusław Rostworowscy oraz Jan Gałaszek.

- Róże wręczane są od serca - podkreślił Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Podczas uroczystości w Sali Lustrzanej nieobecny był jedynie marszałek Jakub Chełstowski, któremu Róża Księżnej Daisy została wręczona 26 września na sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

Jako pierwszy z obecnych laureatów po odbiór statuetki został poproszony Jerzy Petrus, wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, przewodniczący rady muzeum, o którym dyrektor Kluss powiedział, że jako wybitny bronioznawca wydawał dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie opinie na temat różnych obiektów militarnych i polecał różne zakupy związane z bronią.

Drugim nagrodzonym był Wit Karol Wojtowicz, dyrektor pałacu w Łańcucie, wieloletni członek rady muzeum, który przypomniał, że kontakty Łańcuta i Pszczyny mają ponadstuletnią historię.
- Hochbergowie bywali w Łańcucie, a Potoccy - w Pszczynie. Księżna Daisy przyjaźniła się z Betką Potocką, której podarowała swój portret. Jest u nas do dziś. I teraz, kiedy wrócę, pójdę do pomieszczenia, w którym się on znajduje i pokażę, co w Pszczynie dostałem - powiedział dyrektor pałacu w Łańcucie.
Dodał i to, że dziadek obecnego dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Józef Kluss, był konserwatorem zabytków województwa rzeszowskiego i w archiwach łańcuckich pozostały jego zapiski. Wit Karol Wojtowicz nał też poprzedniego dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie, dr. Janusza Ziembińskiego, który przyjechał do Pszczyny właśnie z Łańcuta.

Laureatami statuetki Róży Księżnej Daisy są też Christine i Bogusław Rostworowscy, którym przysługuje tytuł hrabiowski, choć na co dzień go nie używają. Christine Rostworowska, Angielka, od lat pracuje nad biografią księżnej Daisy, Bogusław Rostworowski pomagał m.in. w nabyciu dla Pszczyny portretu Patsy, matki Daisy.
Był on własnością Beatryce von Hochberg, najstarszej siostry szóstego księcia von Pless, Bolka von Hochberg. Ponieważ jest to bardzo duży portret, a mieszkanie potomkini książęcego rodu znacznie mniejsze niż zamkowe komnaty, toteż postanowiła go oddać do jednego z renomowanych londyńskich domów aukcyjnych.
- Niestety, powiedziała mi o tym dopiero wtedy, kiedy to już zrobiła, a na domiar złego obraz został już wciągnięty do katalogu tego domu. Wydobycie go stamtąd było bardzo trudne, ale w końcu się udało i portret trafił do Pszczyny - opowiadał Bogusław Rostworowski.

Ostatnim laureatem tej wyjątkowej nagrody Muzeum Zamkowego w Pszczynie jest Jan Gałaszek, wieloletni konserwator zamku, mistrz sztuki konserwatorskiej, który otrzymał też Honorową Odznakę "Za zasługi dla województwa śląskiego".

Z okazji jubileuszu różnymi odznaczeniami uhonorowani zostali pracownicy Muzeum Zamkowego, a dyrektor w imieniu Muzeum Zamkowego odebrał medal "Za Zasługi dla powiatu pszczyńskiego", który wręczyli mu starosta Barbara Bandoła i przewodniczący rady powiatu Paweł Sadza.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto