Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A to ciekawe... „Od powrotu Śląska do Macierzy do współczesności, czyli historia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego"

Materiał partnera
Czwartek, 23 czerwca to przedostatni dzień, w którym czytelnicy Dziennika Zachodniego mają okazję wygrać wyjątkowy dzień w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W poniższym artykule i w dzisiejszym papierowym wydaniu gazety DZ znajduje się czwarte pytanie konkursu pn. „Od powrotu Górnego Śląska do Macierzy, czyli historia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego”. Zapraszamy do lektury i udziału w zabawie!

Czy wiesz, że…

Marszałek Konstanty Wolny bardzo rozpieszczał swoje dzieci. Jednym z przejawów tej pobłażliwości było pozwolenie na przywożenie z każdego wyjazdu jakiegoś zwierzaka, który miał dzięki temu zapewnione dożywotnie utrzymanie. W efekcie na Zaciszu mieszkały kury, paw, koza o imieniu Dama, baran oraz psy Daruś i Nero. Paw miał w zwyczaju siadać na krzyżu wieńczącym wieżę Kościoła Mariackiego i informować wszystkich o fakcie swego przybycia przeraźliwym krzykiem. W końcu umęczony ciągłymi pretensjami proboszcza Szafranka marszałek Wolny oddał pawia do ZOO. Równie niegrzecznie zachowywał się baran, który za punkt honoru i swoją życiową misję uważał tryknięcie w „dolną część pleców” Wojciecha Korfantego. Jamnik Daruś, choć mikrego wzrostu, zapisał się bojową kartą w pamięci mieszkańców Zacisza. Gdy Niemcy we wrześniu 1939 r. chcieli wejść do willi, bronił jej tak zawzięcie, aż w końcu został zastrzelony na jej schodach.

Patrząc na gmach Sejmu Śląskiego, nie sposób pominąć tego, co znajduje się na jego fasadzie głównej, której projekt stanowił istotną część konkursu na projekt gmachu. Otóż, zwycięzcy architekci dokonali udanego mariażu klasycznych akcentów architektonicznych z polską symboliką narodową. Stąd w attyce fasady, obok płaskorzeźby z godłem Polski, znajdują się mitologiczne geniusze – symbolizujące, za mitologią rzymską, „ducha opiekuńczego narodu”. Ponadto, na otaczającym gmach fryzie umieszczono rózgi liktorskie – rzymski symbol władzy wykonawczej wraz z herbami miast Górnego Śląska i monogramem „RP”, podkreślającym władzę Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo we fryzie umieszczono orły legionowe, które były pierwszymi godłami odradzającego się w XX wieku wojska polskiego. Co ciekawe, część zdobień, mimo ich niewątpliwej polskiej patriotycznej symboliki, przetrwała czasy niemieckiej okupacji. Bowiem, kiedy w roku 1939 hitlerowscy najeźdźcy rozpoczęli usuwanie zdobień z fryzu, polskim technikom udało się przekonać Niemców, że rózgi liktorskie (po łacinie „fasces”) mogą nawiązywać do faszyzmu, a monogram „RP” można rozwinąć w „Regierungsprasidium” czyli „siedziba rejencji” – Katowice były bowiem w niemieckim systemie administracyjnym stolicą nowoutworzonej rejencji katowickiej. Dzięki temu fortelowi przynajmniej część oryginalnych zdobień fasady przetrwała do czasów współczesnych.

To warte uwagi….
Sesji inauguracyjnej Sejmu Śląskiego przewodziła kobieta, posłanka I kadencji, wybitna działaczka narodowa i plebiscytowa Janina Omańkowska. W hołdzie dla jej zasług została powołana na stanowisko Marszałka Seniora Sejmu Śląskiego, którą to funkcje piastowała do swojej śmierci 24 sierpnia 1927 r.

Śląski Urząd Wojewódzki w liczbach…
łączna długość korytarzy w budynku wynosi ok. 6 km

Konkurs „Od powrotu Śląska do Macierzy do współczesności, czyli historia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego”

Odpowiedz jako pierwszy na poniższe pytanie konkursowe i spędź niezwykły dzień w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim!

Odpowiedź należy przesłać na adres [email protected] (szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie www.katowice.uw.gov.pl).

Pytanie konkursowe nr 4:
W latach dwudziestych ubiegłego wieku w gmachu Sejmu Śląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pod Skarbcem wybudowano basen, którego głównym przeznaczeniem było:

a) zabezpieczenie Skarbca i zgromadzonych w nim aktywów przed podkopem,
b) pełnienie funkcji zbiornika z wodą pitną na wypadek oblężenia gmachu,
c) służenie ochłodą dla pracowników urzędu wojewódzkiego w upalne, letnie dni,
d) umożliwienie hodowli egzotycznych ryb, przyrządzanych jako potrawy na stół kolejnych wojewodów.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: A to ciekawe... „Od powrotu Śląska do Macierzy do współczesności, czyli historia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto