Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Maria Marczewski nie żyje. Był reżyserem teatralnym, dramaturgiem, scenarzystą, producentem, dyrektorem teatrów.

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Andrzej Maria Marczewski
Andrzej Maria Marczewski ARC
Andrzej Maria Marczewski nie żyje. Był reżyserem teatralnym, dramaturgiem, scenarzystą, producentem, dyrektorem teatrów, twórcą m.in. Teatru Karola Wojtyły, wielkim znawcą twórczości Ojca Świętego. W latach 2013-2016 był dyrektorem Teatru Małego w Tychach. Zmarł po południu we wtorek, 24 listopada 2020, przeżywszy 73 lata. Miał jeszcze tyle pomysłów, planów...

Andrzej Maria Marczewski nie żyje. Urodził się 15 lutego 1947 r. w Warszawie, zmarł 24 listopada 2020 w Tychach. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. W 1972 założył grupę ARA („Autor, Reżyser, Aktor”). W latach 1974-1977 pracował w Wytwórni Filmów Czołówka, następnie jako dyrektor naczelny i artystyczny w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (1977-1981), potem na podobnym stanowisku w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (1981-1984) oraz w Teatrze Rozmaitości w Warszawie (1982-1985).

W 1985 wyjechał na rok do Jugosławii, gdzie reżyserował w teatrach w Belgradzie, Splicie, Dubrowniku, Mostarze i Sarajewie.

Od 1986 do 1988 pracował jako dyrektor naczelny i artystyczny w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, skąd przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie w latach 1988-1994 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego, a dodatkowo w 1991 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego tamtejszej opery..

Od 1994 kieruje prywatnym Studio Teatrem Test, Teatrem Mentalnym; współpracował z Telewizją Polską i z teatrami w Bielsku-Białej, Łodzi (Teatr Nowy), Słupska (Nowy Teatr im. Witkacego), Białegostoku (Teatr Dramatyczny) oraz ze scenami zagranicznymi.

Od stycznia 2013 do końca sezonu kulturalnego 2016 r. był dyrektorem Teatru Małego w Tychach, gdzie mocno rozkręcił teatr amatorski.

Od 2016 r. oddał się pracy w swoim Teatrze Karola Wojtyły, w którym przenosił na scenę sztuki patrona swojego teatru.

"Mój Teatr pozwala mądrzej żyć i być zawsze wolnym, jest Sztuką Dobra, Piękna i Prawdy oraz Bezwarunkowej Miłości", pisał i mówił.

Uważał też, że sensem Sztuki jest: wspieranie człowieka w rozwoju, pomaganie mu w zachowaniu równowagi psychicznej i fizycznej,
wyrażanie jego tęsknoty do życia sensownego, pozytywnego, radosnego, rozwijanie jego wrażliwości, otwieranie na nowe przestrzenie i możliwości, odkrywanie w nim talentów o których często nic nie wie.

Zmarł nagle. Miał tyle pomysłów, planów...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto