Bratobójcza walka o władzę, wybór między prawem boskim ("zmarłych pogrzebać") a ludzkim (Kreon zakazuje pochówku zdrajcy), samobójstwa.... - te tematy podjął ponad 2500 lat temu Sofokles.
- Ale one istniały przed Sofoklesem i istnieją nadal - powiedział Piotr Adamczyk, który podjął się inscenizacji "Antygony" w Teatrze BELFEgoR.
Starożytny tekst Sofoklesa nie stracił nic na aktualności. Wprawdzie zmienił się język, ale sens pozostał. Ot, taki przykład:
_„Nieszczęściem dowiódł, ze wśród ludzi tłumu
Największe klęski płyną z nierozumu._”
Dramat, jaki rozegrał się w starożytności, został przez Piotra Adamczyka przeniesiony nie tylko do współczesności, ale i do Tychów. Zwłoki Polinejkesa zostają znalezione na Paprocanach, syn Kreona mówi do widzów z murawy tyskiego stadionu...
Reżyser zmieszał tekst antyczny z tekstem napisanym obecnie na potrzeby tego przedstawienia. Nie tylko młody widz, ale i taki, który już nie za bardzo pamięta tę sztukę może mieć problemy z oddzieleniem cytatów z Sofoklesa od kwestii stworzonych przez scenarzystę, a widz, który w ogóle nie zna "Antygony" może przyjąć, że - choć aktorzy wystąpili w strojach współczesnych - to jednak mówią tekstem Sofoklesa. Może należało sztuce nadać zupełnie inny tytuł, z dopiskiem "na podstawie Antygony Sofoklesa".
Natomiast młoda publiczność na pewno swojsko się poczuła przy przechodzeniu z rzeczywistości teatralnej w wirtualną, gdy padało znajome "enter" przy przełączaniu się z jednego świata w drugi czy też łączeniu obu tych światów.
I muzyka - była genialna. Jako tło i jako wartość sama w sobie.
Przedpremierowo zobaczyli to przedstawienie uczniowie ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach. Premiera - 12 stycznia 2023 o godz. 18.
Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?