Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Architektoniczny Oscar dla katowickiego budynku? To najważniejsza europejska nagroda w dziedzinie architektury!

DN
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jedyny kandydat z Polski do nagrody Mies van der Rohe Award 2019
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jedyny kandydat z Polski do nagrody Mies van der Rohe Award 2019 Lucyna Nenow
Ta nagroda to architektoniczny Oscar. Wydział Radia i Telewizji w Katowicach ma szansę na Mies van der Rohe Award 2019 jako jedyny budynek w Polsce. To świetna architektura ze Śląska. Mies van der Rohe Award to najbardziej prestiżowa nagroda za architekturę w Europie, przyznawana raz na dwa lata.

Ten budynek został już Bryłą Roku i zdobył Grand Prix Nagrody Roku 2018 Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Teraz czas na najważniejszą nagrodę w dziedzinie architektury w Europie: Mies Van der Rohe Award. Mowa o Wydziale radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który stoi w Katowicach przy ulicy Pawła.

Oficjalnie to Wydział Radia i telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Budynek znalazł się bowiem na tzw. krótkiej liście 40 kandydatów do nagrody przyznawanej co dwa lata przez Funadację im. Miesa van der Rohe. jako jedyny budynek z Polski, choć do konkursu zakwalifikowano aż siedem projektów ze Śląska, a 18 z Polski. W sumie zaś projektów było 383.

- Komisja Europejska i Fundacja Mies van der Rohe mają zaszczyt przedstawić 40 kandydatów, którzy będą rywalizować o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury - Mies van der Rohe Award - napisali 16 stycznia 2019 przedstawiciele fundacji. - W tym gronie znalazła się jedna nominacja z Katowic: Wydział radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego - BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe.

Zobacz jak pięknie prezentuje się Wydział Radia i Telewizji w Katowicach:

- Jury – Dorte Mandrup, George Arbid, Angelika Fitz, Ștefan Ghenciulescu, Kamiel Klaasse, María Langarita i Frank McDonald – spędzili w Barcelonie aż trzy dni, debatując nad najważniejszymi wyzwaniami, jakie stoją przed współczesnym społeczeństwem Europy i architekturą - dodają przedstawiciele fundacji.

Budynek zaprojektowali wspólnie architekci z: BAAS z Hiszpanii, Grupy 5 Architekci i Małeccy biuro projektowe. Tak o nim mówił dla DZ architekt Wojciech Małecki: - Budynek był opuszczony, pamiętam tablicę: „do wyburzenia”. W konkursie znalazła się jedna praca, która zakładała pozostawienie go i wkomponowanie w nową strukturę, opakowanie go nową formą. Takie założenie mieli hiszpańscy projektanci. Ten budynek nie mógł być agresywny, nie mógł zaprzeczać tradycji miejsca - mówi architekt Wojciech Małecki. - Miał być raczej kontinuum tego fragmentu Katowic, zabudowy, która od wielu lat tam się kształtowała.

Już być na liście nominowanych - to wielki sukces. A nagroda to marzenie architektów. Nagroda Mies van der Rohe Award to bowiem najważniejsza nagroda architektoniczna w Europie. Przyznawana jest co dwa lata. Architekci ze Śląska już przyzwyczaili nas, że ich projekty są nominowane w tym konkursie. W 2015 roku wielką szansę na nagrodę miało Muzeum Śląskie.

Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. Nagroda ma wartość 60 tys. euro. Poszukiwania najlepszego budynku Europy trwają kilka miesięcy i mają cztery etapy: 11 grudnia 2018 jury ogłosiło listę nominowanych projektów. To 383 budynki. Najwięcej jest z Hiszpanii - 27. 21 - z Belgii, a 19 z Francji i z Wielkiej Brytanii. Po 18 budynków nominowano z Niemiec i Polski, po 17 z Austrii, Portugalii i Włoch. Tak wygląda pierwsza piątka krajów z największą liczbą nominowanych projektów.

Etap drugi to własnie ogłoszona 16 stycznia 2019 lista 40 projektów, a potem krótka lista pięciu finalistów, wybranych z tych kilkuset. Jury: Dorte Mandrup, George Arbid, Angelika Fitz, Ștefan Ghenciulescu, Kamiel Klaasse, María Langaritaand Frank McDonald, wybierze je i przedstawi w kwietniu 2019. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 maja 2019 w Barcelonie, w Pawilonie Miesa Van Rohe.

Nagroda przyznawana jest od 1988 roku przez Komisję Europejską i fundację Miesa van der Rohe (który, rzecz jasna, był architektem). Jest przyznawana co dwa lata. Do tej pory jest zatem 15 zwycięzców. Nagrodzono m.in. terminal lotniska w Stansted, Waterloo Station w Wielkiej Brytanii, bibliotekę narodową we Francji. W roku 2015 po raz pierwszy wygrał obiekt z Polski: filharmonia w Szczecinie. Czy w tym roku uda się powtórzyć ten sukces? W poprzedniej edycji, w roku 2017, wygrał DeFlat Kleiburg w Amsterdamie – projekt autorstwa biur architektonicznych NL architects i XVW achitectuur. DeFlat to innowacyjny projekt renowacji jednego z największych apartamentowców w Holandii – Kleiburg. To betonowy blok z 500 mieszkaniami.

Zobacz jak pięknie prezentuje się Wydział Radia i Telewizji w Katowicach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto