Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

August Kowalczyk patronem Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Ludzie ludziom zgotowali ten los"

JOL
Zmarły latem 2012 r. aktor August Kowalczyk, słynny więzień KL Auschwitz o numerze 6804, został patronem Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Ludzie ludziom zgotowali ten los", jaki organizuje MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

Pamiętamy: świadkami czasu i strażnikami pamięci przestaniemy być równo z ostatnim tchnieniem, z ostatnim oddechem“. Tak zawsze mawiał śp. August Kowalczyk, były więzień KL Auschwitz o numerze 6804, zmarły 29 lispca 2012 r.

O swoich obozowych przeżyciach wielokrotnie opowiadał m.in. podczas uroczystości podsumowania kolejnych edycji Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los“, który wymyśliła i przez lata organizuje Teresa Wodzicka, dyrektor MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

August Kowalczyk był inicjatorem międzynarodowego rozdziału w historii tego konkursu (wcześniej był to konkurs ogólnopolski).

W tym roku z całego świata nadesłano do Tychów 857 prac, z czego z Polski - 674. Po 28 prac nadeszło z Czech i Ukrainy, 14 z Włoch, 9 z Białorusi i 4 z Rosji. Jury nagrodziło 21 autorów, 36 zostało wyróżnionych, a 81 pozostałych prac otrzymało kwalifikację do wystawy. W sumie prawie 140 prac można do 15 kwietnia oglądać w MDK nr 1 w Tychach.

Tegoroczna edycja poświęcona była dwóm tematom. Pierwszy to patron konkursu i jego obozowy epizod. Temat drugi to historie rodzi n deportowanych do KL Auschwitz i tam straconych.

Jest to 15. edycja. W całej historii tego konkursu temat podjęło 13.879 dzieci i młodzieży, w tym 1717 spoza granic Polski.
Ogromną wartością tego konkursu, poza zgłębianiem tematu, są również spotkania z byłymi więźniami KL Auschwitz podczas uroczystości wręczania nagród, projekcje filmów, obrazy sceniczne w wykonaniu zespołów MDK 1. „Te edukacyjne akcje przyniosły realną wiedzę historyczną o największym koszmarze XX wieku, uwrażliwiły młodych ludzi na nieszczęście, ból i cierpienie, przyniosły też nadzieję, że dobro i miłość muszą zwyciężyć“, napisała dyrektor Teresa Wodzicka w katalogu wystawy. „Zaangażowanie młodych plastyków przy tworzeniu prac wymagało mobilizacji umysłu i serca, uruchomienia najsubtelniejszych obszarów własnej wrażliwości, empatii, współczucia dla bliźniego“.

August Kowalczyk był z nami jeszcze rok temu. Publiczność 14. edycji konkursu po raz ostatni usłyszała jego słynny monodram opowiadający o jego ucieczce z Karnej Kompanii. ZOBACZCIE FRAGMENT TEGO WYSTĘPU

My towarzyszyliśmy Mu w Jego ostatniej drodze na warszawskich Powązkach.ZOBACZCIE, JAK GO ŻEGNANO

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto