Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bakteria New Dehli w naszym regionie. Rośnie liczba zakażeń

Anna Folkman
Anna Folkman
Z roku na rok w naszym regionie rośnie liczba osób zakażonych groźną bakterią New Dehli. W tym roku zmarło 8 osób nią zakażonych.

W województwie zachodniopomorskim w 2018 roku zarejestrowano 21 przypadków zakażenia niezniszczalną superbakterią New Delhi (czyli Klebsiella pneumoniae NDM). 17 przypadków wystąpiło w 4 ogniskach, a 4 przypadki to pojedyncze zgłoszenia. Zakażenia miały miejsce w powiatach Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Białogard

- Jednocześnie zarejestrowaliśmy 8 zgonów u osób z potwierdzoną bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, jednak nie były one związane z zakażeniem - pacjenci mieli inną podstawową chorobę, która była przyczyną zgonu - mówi Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

W ubiegłym roku zarejestrowano 16 pacjentów z zakażeniem bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, 10 osób z 3 ognisk i 6 pojedynczych zakażeń.

- Wśród wszystkich zgłoszonych w 2016 roku przez szpitale patogenów alarmowych zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM stwierdzono w 11 przypadkach (zakażenie stwierdzono u 10 osób, przy czym 1 pacjent był hospitalizowany w 2 szpitalach) - dodaje Kapłan. - Zakażenia tym typem bakterii wystąpiły na terenie 4 szpitali w województwie. W 2015 nie było takich zgłoszeń.

Istotne znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się szczepów wielolekoopornych w tym NDM, ma restrykcyjne przestrzeganie reżimu przeciwepidemicznego zwłaszcza zastosowanie zasad izolacji. Istotne jest także edukowanie rodziny w zakresie przestrzegania zasad higieny w przypadku nosicielstwa stwierdzonego u pacjenta i dalszego postępowania w warunkach domowych.

- Problem epidemiologiczny dotyczący zakażeń szpitalnych szczepami wielolekoopornymi zwłaszcza NDM oraz wszelkie działania mające na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się tych szczepów uznaje się za priorytetowe w walce z zakażeniami szpitalnymi - zauważa Kapłan.

Ta groźna bakteria to pałeczka zwykłego zapalenia płuc, należąca do bakterii jelitowych. Objawy zakażenia New Delhi są zazwyczaj bardzo podobne do objawów grypy. Zwykle pojawiają się gorączka, kaszel, duszności, dreszcze, dotkliwy ból klatki piersiowej oraz krztuszenie się krwią z ropną wydzieliną. Dodatkowo osoby zarażone New Delhi skarżą się zazwyczaj na osłabienie całego organizmu i zawroty głowy. Bakteria jest wyjątkowo odporna na antybiotyki i może powodować śmierć.

Superbakterię po raz pierwszy zidentyfikowano w 2008 roku w szpitalu w Nowym Delhi u pacjenta, który zgłosił się do placówki z zakażeniem układu moczowego.

Zobacz także: Superbakteria New Delhi. Dlaczego jest tak groźna?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bakteria New Dehli w naszym regionie. Rośnie liczba zakażeń - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto