Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Beksiński na Śląsku" – wyjątkowe wydarzenie łączące wystawę z rozmowami o Mistrzu odbywa się na terenie tyskiego Browaru Obywatelskiego

Jakub Szołdra-Laszczyk
Materiały Organizatora
We wnętrzach Tichauer Art Gallery w industrialnej przestrzeni tyskiego Browaru Obywatelskiego trwa festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego, „Beksiński na Śląsku”. Na zwiedzających czekają wyjątkowe obrazy twórcy, filmy dokumentalne, wykłady, rozmowy oraz wieczory taneczne przy ulubionej muzyce jego syna Tomasza. Wydarzenie potrwa do 25 września.

„Beksiński na Śląsku” to pierwsze w Polsce tak kompleksowe wydarzenie skupione na twórczości i życiu Zdzisława Beksińskiego – twórcy znanego z awangardowych, pełnych grozy, abstrakcji oraz elementów fantastycznych obrazów. Uczestniczący w nim widzowie będą mogli zobaczyć 50 ściśle wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, które jest wyłącznym spadkobiercą twórczości Mistrza, a także 5 dzieł z tzw. „kolekcji japońskiej”, czyli zbioru dzieł zakupionego na początku lat 90. XX wieku przez kolekcjonerów z Japonii w celu utworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te dotychczas były uznawane za zaginione.

W ramach festiwalu „Beksiński na Śląsku” będzie można też wziąć udział w wystawie multimedialnej „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition” w czasie której będziemy mogli dosłownie przenieść się w świat twórczości Mistrza. Wybrane dzieła Beksińskiego zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w technologii 3D. Dzięki zastosowaniu technologii VR każdy z odwiedzających będzie mógł przenieść się do wnętrza obrazów, jeszcze mocniej odczuwając twórczość Zdzisława Beksińskiego.

Wystawom stałym towarzyszą również liczne wydarzenia dodatkowe. 8 lipca o godzinie 19.00 zaplanowano spotkanie „Znajomi o Beksińskim” w czasie którego o Mistrzu opowie na żywo marszand Piotr Dmochowski, a w formie projekcji wywiadów z roku 2020 wypowie się śpiewak operowy Wiesław Ochman. Po spotkaniu Janusz Barycki z Fundacji Beksiński, przyjaciel Tomka Beksińskiego poprowadzi wieczór muzyczny z ulubionymi utworami Tomasza granymi m.in. przez The Stranglers, Duran Duran czy A Flock of Seagulls.

15 lipca ponownie o godzinie 19.00 będzie można wziąć udział w rozmowie zatytułowanej „Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”. Widzowie będą mogli spotkać się z Anją Ortodox, wokalistką Closterkeller i przyjaciółką Tomka oraz z Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich i kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomka Beksińskiego, a część muzyczną ponownie poprowadzi Janusz Barycki z Fundacji Beksińskiego prezentując utwory m.in. Genesis, Marillion i Pink Floyd.

W sobotę 30 lipca na godzinę 19.00 zaplanowano analizę twórczości fotograficznej pod hasłem „Zdzisław Beksiński o fotografii”. Widzowie będą mogli zapoznać się z tym aspektem twórczości artysty analizując fotografie Mistrza oraz oglądając film dokumentalny z udziałem Wiesława Banacha i Adama Soboty w reżyserii Janusza Baryckiego. Ponadto tego wieczoru będzie można się również spotkać i porozmawiać z Olgą Ptak, autorką książki „Zdzisław Beksiński. Listy do Lewczyńskiego”.

Honorowy Patronat nad festiwalem „Beksiński na Śląsku” objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać na stronach internetowych:
https://beksinskinaslasku.pl/
https://www.facebook.com/beksinskinaslasku
https://www.instagram.com/beksinskinaslasku
https://tichauer.pl/

Informacje organizacyjne o wydarzeniu:
Orientacyjny czas zwiedzania wystawy to 40 minut. Bilety oferowane są na określone przedziały godzinowe: od poniedziałku do piątku 12:00-15:00, 15:00-18:00, 18:00-21:00 oraz w soboty i niedziele 9:00-12:00, 12:00-15:00, 15:00-18:00, 18:00-21:00. W wybranym przedziale czasowym można odwiedzać ekspozycję o każdej porze.

Cennik:
Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego – bilet normalny 39 zł, bilet ulgowy 30 zł
Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego + wystawa Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition – bilet normalny 55 zł, bilet ulgowy 45 zł, bilet grupowy (powyżej 30 osób) 45 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto