Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Benefis Henryka Latochy, byłego piłkarza Górnika Zabrze i reprezentanta Polski

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Zdjęcie młodego Henryka Latochy. Kadr z filmu "Helmut"
Zdjęcie młodego Henryka Latochy. Kadr z filmu "Helmut" Rep. Jolanta Pierończyk
17 czerwca 2023 r. w Bieruniu odbył się benefis Henryka Latochy, byłego piłkarza Górnika Zabrze i reprezentanta Polski w latach 1968-1970, z okazji jego 80. urodzin. Głównym punktem uroczystości była premiera filmu "Helmut" Wojciecha Wikarka przedstawiającego piłkarską drogę jubilata.

Henryk Latocha urodził się 8 czerwca 1943 r. w Bieruniu. Swoją piłkarską drogę zaczynał w Unii Bieruń Stary, gdzie grał zarówno jego ojciec, jak i bracia. Mając 19 lat, trafił na jeden sezon do drugoligowego Piasta Gliwice, na dwa kolejne do trzecioligowego Górnika Lędziny, którego trenerem był Gerard Cieślik, a kierownikiem - Henryk Loska, późniejszy kierownik sekcji piłkarskiej Górnika Zabrze i to on namówił Latochę do przejścia do Górnika Zabrze.

Henryk Latocha w Górniku Zabrze i reprezentacji Polski

W Górniku Zabrze zadebiutował 20 kwietnia 1966 r. w zwycięskim meczu Górnika z Szombierkami, zmieniając Floreńskiego, bo przez dwa sezony był właśnie zmiennikiem. Kluczowym zawodnikiem defensywy Górnika Zabrze stał się w sezonie 1967/68 (to właśnie w tej drużynie z piłkarza grającego w środku pola stał się obrońcą). Grał m.in. w pamiętnych pucharowych meczach z Dynamem Kijów i Manchesterem United. W tamtym meczu pilnował samego Georga Besta, robiąc to tak dobrze, że zwrócił uwagę ówczesnego selekcjonera reprezentacji Polski. I już 1 maja 1968 r. zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu z Holandią.
Ostatni mecz w barwach Górnika Zabrze zagrał 20 czerwca 1973 r. Był to mecz z Legią (2:1).

Henryk Latocha i Rapid Wiedeń

Mając 30 lat, mógł wreszcie wyjechać za granicę i grać w zagranicznych klubach. Takie były wówczas przepisy. Henryk Latocha trafił do Rapidu Wiedeń. W samej drużynie grał krótko, ale w Wiedniu pozostał na 28 lat, do emerytury.

Henryk Latocha w filmie Wojciecha Wikarka "Helmut"

O całej drodze sportowej Henryka Latochy opowiada film "Helmut" (tak zwracają się do niego bierunianie) Wojciecha Wikarka wyprodukowany przez Muzeum Miejskie w Bieruniu. Jak powiedziała dyrektor Agnieszka Szymula, tym filmem bieruńskie muzeum rozpoczyna cykl filmów o wybitnych mieszkańcach miasta.

Henryk Latocha i Jan Banaś

W urodzinowych uroczystościach wzięli udział m.in. koledzy Henryka Latochy z boiska, rodzina, działacze sportowi oraz władze miasta i powiatu, a także Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.
80. urodziny w tym roku obchodzi także inny piłkarz Górnika Zabrze, Jan Banaś i podczas benefisu Henryka Latochy został także poproszony do przedstawienia swoich wspomnień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto