Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznej drogi - kampania edukacyjna w Tychach. Żeby ludzie poznali nowe przepisy ruchu drogowego

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Bezpiecznej drogi - inauguracja kampanii edukacyjnej w Tychach
Bezpiecznej drogi - inauguracja kampanii edukacyjnej w Tychach Jolanta Pierończyk
"Bezpiecznej drogi" to nowa kampania edukacyjna w Tychach, która ma jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo na tyskich drogach i w ogóle w przestrzeni publicznej. Zainaugurowana została 14 sierpnia 2023 r. na kładce dla pieszych nad ul. Żwakowską przy Merino. Inauguracji towarzyszyła symulacja kolizji rowerzystki z samochodem osobowym.

Nadjeżdża nastolatka na rowerze, z pobocza rusza samochód. Zderzenie. Kierowca wybiega z samochodu, sprawdza, co się stało, wzywa pogotowie ratunkowe i policję. Przyjeżdża też straż pożarna. Strażacy natychmiast przystępują do przygotowania poszkodowanej do transportu do szpitala, a następnie wraz z ratownikiem medycznym umieszczają ją w karetce pogotowia.
Pogotowie odjeżdża. Policja sprawdza rower, przesłuchuje kierowcę samochodu. Wszystko odbywa się tak, jak podczas prawdziwego zdarzenia drogowego. Na szczęście, tym razem był to tylko pokaz w ramach inauguracji kampanii edukacyjnej "Bezpiecznej drogi" w Tychach.

Bezpiecznej drogi. UTO w przestrzeni publicznej

Mamy coraz więcej nowych pojazdów: hulajnogi elektryczne, deskorolki, rolki... Ta kampania ma na celu wyposażenie mieszkańców w pełną wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się na drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych, by nie dopuścić do kolizji między pieszym a rowerzystą czy użytkownikiem hulajnogi. W ostatnim czasie zmieniły się przepisy w tym zakresie i chcemy, by ta informacja dotarła do wszystkich naszych mieszkańców. Ta kampania będzie trwała bardzo długo. Od września ruszamy z kampanią informacyjną w szkołach

- mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Nowe pojazdy, o których mówił wiceprezydent Igor Śmietański nazywają się w skrócie UTO, czyli urządzenia transportu osobistego.

Policja apeluje o rozwagę i ograniczone zaufanie

Cieszę się, że miasto rozpoczyna tę kampanię tuż przed inauguracją nowego roku szkolnego. Bardzo ważne jest uświadomienie wszystkim użytkownikom ruchu drogowe niebezpieczeństw, jakie czyhają na drodze. Jeśli ktoś ma pierwszeństwo, nie znaczy to, że może bezrefleksyjnie przekraczać jezdnię w miejscach, które to pierwszeństwo daje. Apelujemy o rozwagę i ograniczone zaufanie

- powiedział insp. Roman Fitrzyk, komendant Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Tyskie sposoby poprawiania bezpieczeństwa na drogach przynoszą efekty

Tychy mogą mieć powody do zadowolenia, ponieważ dzięki różnym działaniom mającym poprawę bezpieczeństwa na drogach statystyki potwierdzają słuszność obranego kierunku.

- Odnotowujemy delikatny spadek zdarzeń drogowych, mam nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać - powiedział nadkomisarz Artur Pańszczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tychach.
- Jesteśmy liderami pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, ale powinniśmy korzystać z różnych możliwości, by to bezpieczeństwo utrzymać i temu ma służyć także ta kampania - powiedział Michał Lorbiecki, oficer pieszy w Tychach.

Tyska policja będzie rozdawać ulotki na temat samej kampanii oraz zasad korzystania z UTO, ale - jak powiedziała Ewa Grudniok, rzecznik UM Tychy - ta kampania jest też skierowana do osób, które z UTO nie korzystają, ale też są uczestnikami ruchu drogowego, czyli do pieszych.

W konferencji inaugurującej kampanię edukacyjną "Bezpiecznej drogi" wzięli udział także: Arkadiusz Bąk, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów oraz Jarosław Dziendziel, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Tychach.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dron z kamerą termowizyjną strażaków z Leszczyny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpiecznej drogi - kampania edukacyjna w Tychach. Żeby ludzie poznali nowe przepisy ruchu drogowego - Dziennik Zachodni

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto