MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bieruń ci przaje. Miasto zakochanych. Miasto św. Walentego i całusków

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Parasole z hasłem promującym Bieruń
Parasole z hasłem promującym Bieruń UM Bieruń
Bieruń ci przaje - to od lutego 2017 r. hasło promocyjne Bierunia, a znaczy, że Bieruń cię kocha i dobrze ci życzy. Nie mogło być lepszego hasła promocyjnego dla miasta, które od grudnia 2003 r. ma za patrona św. Walentego, patrona m.in. zakochanych, a od 2003 piecze też niezwykłe ciastka, zwane całuskami, które pojawiają się tylko na odpust św. Walentego.

Św. Walenty po raz drugi ściąga do Bierunia tłumy. Z innego powodu, ale jednak.

Św. Walenty był patronem chorych i cierpiących

Ten pierwszy raz to było około 300 lat temu. Czczony od II połowy XVII wieku jako patron chorych św. Walenty przyciągał do swojej drewnianej, urokliwej świątyni cierpiących. "Uzdrawiaj chorych, ciesz lud utrapiony/ Który się do Twej ucieka obrony" oraz "W ciężkich chorobach Twej łaski żebrzemy/ Pokaż się ojcem, my dziećmi będziem", śpiewano w jednej z wielu pieśni ku czci św. Walentego.

O tym, jak wielkim świętem w Bieruniu był dzień św. Walentego świadczą rachunki parafialne z 1720 r. Widać to po wysokości kolekt. Niewątpliwie pielgrzymowano tu z różnych miejscowości.
Ale odpust 14 lutego w Bieruniu obchodzony jest dopiero od 1787 r. Na tę okoliczność powstała m.in taka pieśń, którą do dziś śpiewa się w Bieruniu: "W dzień odpustowy, mroźny, lutowy staje lud przed Świętym Bieruńskim Walentym, aby jak co roku od świtu do zmroku modlić się szczerze, wzrastać we wierze. Święty Walenty, uproś wiele łask, w każdym miejscu, czasie wspomagaj nas".

W opracowaniu ks. Jerzego Myszora na temat pielgrzymowania Górnoślązaków w XIX i XX wieku nie ma jednak mowy o Bieruniu. Być może w tym czasie pielgrzymowanie do św. Walentego już osłabło. Natomiast odpust św. Walentego nadal był w Bieruniu wielkim świętem. W okresie międzywojennym w ten dzień nawet dzieci z lekcji zwalniano (odpust św. Walentego zawsze obchodzony był 14 lutego niezależnie od dnia, w jakim wypadał).

Do św. Walentego pielgrzymują teraz zakochani

W latach 90. XX wieku, wraz z nowym świętem - dniem zakochanych, czyli walentynkami - oczy wielu ludzi zaczęło się zwracać w kierunku świętego Walentego, którego zaczęto uważać za patrona zakochanych, a tym samym także w stronę Bierunia.

W grudniu 2003 r. Bieruń przyjął św. Walentego za swojego patrona. W tym samym roku po raz pierwszy w Bieruniu pojawiły się całuski, biszkoptowe ciastka w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwonym lukrem. Był to pomysł Barbary Kałamały ze Spółdzielni Usługowo-Handlowej Jedność w Bieruniu.

Bieruń ci przaje

W lutym 2017 r. powstało hasło promujące Bieruń jako miasto kochające, sprzyjające: "Bieruń ci przaje".
Wydział Promocji UM Bieruń coraz odważniej idzie w tym kierunku i fanpage miasta zatytułował wprost "Zakochaj się w Bieruniu", a przed tegorocznym odpustem ogłosił konkurs na walentynkowe życzenia po śląsku. Pierwszy podcast miejski (promocyjna nowość) poświęcony jest oczywiście św. Walentemu i jego sanktuarium zwanemu Walencinkiem.
Rośnie liczba gadżetów (nie bez kozery w czerwonym kolorze), na którym widnieje wspomniane hasło-deklaracja: "Bieruń ci przaje". Są to m.in. torby na zakupy, parasole i - najnowsze - czapki zimowe.

Miasto ugruntowuje swoją pozycję miasta zakochanych, miłości. Konsekwentnie, pomysłowo, po mistrzowsku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto