Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bojszowy: Pamiątkowa księga z 1906 roku jest być może jedynym egzemplarzem zachowanym w Polsce

Ksenia Klimczyk
Marta Panek, która opiekuje się zbiorem starych książek w szkolnej bibliotece i księga „Ofiara mszy Świętej w tajemnicach i cudach...”.
Marta Panek, która opiekuje się zbiorem starych książek w szkolnej bibliotece i księga „Ofiara mszy Świętej w tajemnicach i cudach...”.
Zdarza się, że o naszej drodze życiowej decyduje przypadek. Bibliotekarska pasja Marii Panek pojawiła się w chwili, kiedy zaczęła badać historię niezwykłej księgi. Bibliotekarka w Gimnazjum im.

Zdarza się, że o naszej drodze życiowej decyduje przypadek. Bibliotekarska pasja Marii Panek pojawiła się w chwili, kiedy zaczęła badać historię niezwykłej księgi.

Bibliotekarka w Gimnazjum im. Roku Jubileuszowego w Bojszowach, Maria Panek natrafiła w swoim domu rodzinnym na książkę "Ofiara mszy Świętej w tajemnicach i cudach, niezgłębione źródło łaski i błogosławieństw dla chrześcijan żyjących i wiernych i zmarłych".

Księga miała kiedyś okładkę ze skóry, na której znajdował się wypukły obraz Baranka Bożego.

- Dziadek opowiadał, że podczas II wojny światowej, książka ukrywana była przed gestapo w szafie - opowiada Marta Panek. - W końcu jednak rodzina postanowiła ją zabezpieczyć. Wyrwano skórzaną okładkę i wklejono zastępczą, tekturową z innej książki o tytule "Księgi kontroli periodycznych badań urządzeń elektrycznych". Przez wiele lat książka leżała u dziadka, aż któregoś dnia się na nią natknęłam. Chciałam prześledzić jej historię, trafić do źródeł. Jak się jednak okazało, w elektronicznym katalogu Biblioteki Narodowej księgi o tytule "Ofiara mszy Świętej w tajemnicach i cudach..." nie ma. Być może zatem jest to jedyny egzemplarz jaki przetrwał.

Księga zawiera katechizm, opowiada też o żywotach świętych i męczenników, a napisał ją ksiądz Adam Reiners, proboszcz parafii w Oberwampach. Pierwodruk księgi, pochodzący z 1904 r, został ofiarowany papieżowi, o czym zaświadcza wklejona do książki replika listu, który został wydrukowany w ilości 1006 sztuk (prawdopodobnie tyle było egzemplarzy książki - przyp. KK). Biskup Józef Sebastian Pelczar zawiadamia w nim autora o dostarczeniu egzemplarza papieżowi. Na stronie tytułowej ołówkiem wypisane są daty urodzin dziadków Marty Panek i urodziny kolejnych ich dzieci - swoiste drzewo genealogiczne rodziny.

W zbiorach bojszowskiej biblioteki są m. in. prawdziwe perełki, jak choćby "Dworzan Polski" Łukasza Górnickiego, wydany w 1925 roku. Jest to przedruk z 1566 r. (wydany przez dr St. Łempickiego). Książka zadedykowana została królowi Zygmuntowi Augustowi. Napisana jest staropolskim językiem i zawiera zbiór zasad postępowania, jakimi powinniśmy się kierować w życiu. Dzięki starym publikacjom na lekcjach prowadzonych przez bibliotekarkę młodzież ma okazję poznać jak kiedyś pisano i wydawano książki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto