Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budki lęgowe dla ptaków w Tychach. Rozdano 200 budek dla sikorek, wróbli, szpaków... ZDJĘCIA

JOL
Rozdawanie budek lęgowych dla ptaków w Tychach
Rozdawanie budek lęgowych dla ptaków w Tychach Jolanta Pierończyk
Budki lęgowe dla ptaków w Tychach rozdała radna Karolina Chemicz-Pałys. Było ich 200, dla różnych ptaków: sikorek, wróbli, szpaków... Rozdawane były za darmo.

Tej wiosny w Tychach powinno się pojawić 200 nowych budek lęgowych. Tyle ich rozdała w pierwszy dzień wiosny radna Karolina Chemicz-Pałys walcząca o drzewa i dobro ptaków. Budki można było zabrać za darmo. Warunki są dwa: budkę trzeba zawiesić i sfotografować, a zdjęcie umieścić na facebooku.

Specjalista radził, by przed zawieszeniem budki nasypać na dno soli kuchennej, żeby zapobiec zagnieżdżeniu się pasożytów. Radził też, by budka była do drzewa przytwierdzona w sposób uniemożliwiający kołysanie nią. Musi być przytwierdzona stabilnie. Nie może być tak, że wicher strąci budkę w czasie, gdy zagnieżdżą się tam już ptaki.

Budkę najlepiej umieścić 2,5 m nad ziemią.
Ponadto:
* budka nie powinna się rzucać w oczy,
* otwór budki nie powinien być skierowany ani na zachód, ani na południowy-zachód (to zabezpieczy pisklęta przed wiatrem i zacinającym deszczem);
* budka nie może wisieć krzywo, a jeśli nie da inaczej, lepiej żeby wejście do budki było pochylone do dołu niż do góry;
* przymocować budkę możemy za pomocą gwoździ, wkrętów lub też - gdy nie chcemy kaleczyć drzew - za pomocą sznura.

Budki lęgowe dla różnych ptaków

Szpak zajmuje budki na każdej wysokości i praktycznie w każdym miejscu. Może to być tyczka wbita w ziemię, młode lub stare drzewo, ale także ściana budynku. Budka dla szpaka to murowany sukces. Ważne jednak, żeby zawisła wcześnie wiosną, by szpaki zauważyły ją na czas. Budki dla szpaków mogą wisieć blisko siebie, nawet na tym samym drzewie.

Budki dla pliszek i kopciuszków powinny wisieć w spokojnych, wręcz odludnych miejscach i na wysokości 2-3 m. Można je powiesić na budynkach i altanach. Ważne, aby były maksymalnie „przytulone” do ścian i dachu, żeby budka była jak najmniej widoczna. Wieszając budki półotwarte na drzewach również dbajmy o ich maskowanie - im gęstsze otoczenie naszej skrzynki, tym chętniej się wprowadzą tam te ostrożne ptaki. A jeśli już się wptrowadzą, trzeba im zapewnić spokój. Gdy w pobliżu kręci się człowiek, po prostu nie karmią młodych, bojąc się zdradzić swoje gniazdo.

Budki dla bogatek i modraszek muszą wisieć daleko od siebie, co najmniej kilkadziesiąt metrów. Lubią budki wieszane na drzewach, zarówno samotnych, jak i rosnących w wiekszych skupiskach. Często zajmują większe budki, np. te dla szpaków bądź eksmitują z gniazd mazurki.

Budki dla wróbli i mazurków mogą być blisko siebie. Mogą wisieć na drzewach, tyczkach lub budynkach, unikają jedynie budek wiszacych zbyt wysoko. Natomiast dla tych ptaków nie ma znaczenia, czy budka wisi wśród drzew czy na otwartej pzrestrzeni. Ważne, by wokół było dość pożywienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto