Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytomski KWK Rozbark czekają kolejne zmiany. Tym razem odtworzą historyczną łaźnię

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom ruszył kolejny etap zagospodarowania terenów po KWK Rozbark. To odtworzenie historycznego budynku kopalnianej łaźni, który zyska nowe funkcje – m.in. gastronomiczną i społeczno-edukacyjną.
Na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom ruszył kolejny etap zagospodarowania terenów po KWK Rozbark. To odtworzenie historycznego budynku kopalnianej łaźni, który zyska nowe funkcje – m.in. gastronomiczną i społeczno-edukacyjną. UM Bytom/Marzena Bugała-Astaszow
Teren Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom przechodzi kolejne metamorfozy. Ruszył następny etap zagospodarowania terenów po KWK Rozbark. Trwają prace nad odtworzeniem historycznego budynku kopalnianej łaźni. Wartość inwestycji opiewa na kwotę ponad 10 mln zł, z czego 5,8 mln zł to fundusze Unii Europejskiej oraz krajowe środki budżetu państwa.

Na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom ma powstać nowoczesne i samowystarczalne centrum transformacji energetycznej – Zielony Kwartał KWK Rozbark. Pierwsze prace związane z kolejnym etapem zagospodarowania terenów po KWK Rozbark już ruszyły. Obok tzw. stróżówki ma zostać odbudowany budynek łaźni o powierzchni prawie 1 tys. mkw. w jego pierwotnym stylu z przełomu XIX i XX wieku, z ceglaną elewacją i stalowymi oknami.

- W miejscu dawnej łazi powstanie kompleks. Jednym z elementów będzie gyszynk rozbarski, mieszkanie rozbaraskie oraz izba tradycji. Będziemy edukować o historii dzielnicy i tego miejsca, ale też edukować o przyszłości, czyli o odnawialnych źródłach energii i o walorach, które płyną z tych źródeł - opowiada Dobromir Bujak. Prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Zagospodarowywany teren znajduje się w cieniu najwyższej w Polsce zewnętrznej ściany wspinaczkowej. Odtworzenie historycznego budynku kopalnianej łaźni przekształci go w przestrzeń, której inwestor nada nowe funkcje: gastronomiczną, społeczno-edukacyjną, handlową i sanitarną. Głównym celem projektu jest integracja społeczności oraz łagodzenie skutków transformacji energetycznej. Wewnątrz budynku powstanie kompleks pomieszczeń, a wśród nich lokal gastronomiczny pod nazwą Szynk Klub Rozbarski, pokój stylizowany na dawne mieszkanie rozbarskie – Izba Rozbarska; Izba Tradycji i Nowoczesności oraz lokal handlowo-usługowy.

Sama łaźnia nie zostanie pozbawiona pierwotnego charakteru. - Przy każdej kopalni była łaźnia. Ta została wyburzona, ale będzie odtworzona - zapowiada Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, dodając, że budynek zostanie odtworzony na podstawie archiwalnych dokumentacji. - To nie taka daleka przeszłość, chociaż może nam się tak wydawać. Cała dokumentacja kopalni jest zarchiwizowana i zarówno na jej podstawie, jak i zdjęć odtwarzamy wygląd tego budynku - wyjaśnia.

Przewidywana data zakończenia tego etapu to 2025 rok. Niezależnie od prac związanych z Zielonym Kwartałem KWK Rozbark, na terenach Skarpy Bytom trwa budowa Gryfnego Placu Zabaw – projektu, który zwyciężył w ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim Bytomia. Nowoczesne i ogólnodostępne miejsce rekreacji dla dzieci powstaje przed obiektem szkoleniowo-noclegowym Przy Skarpie. Na terenie Gryfnego Placu Zabaw znajdą się m.in.: drabinki, huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie, tunele, drewniane równoważnie, tyrolka, karuzela i ławeczki na sprężynkach. Będą tam także elementy interaktywne, takie jak np. imitacja kokpitu samochodowego, bębenki i ksylofon. W ramach Gryfnego Placu Zabaw zostanie wydzielona również strefa dla starszych dzieci ze stołami do gry w planszówki, tenisa stołowego czy piłkarzyki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto