Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CBŚP zatrzymało dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa w Zakładach Mięsnych Henryk Kania. Właściciel przebywa obecnie w areszcie domowym

RED
ZM Henryk Kania w Pszczynie.
ZM Henryk Kania w Pszczynie. ZM Kania
Zatrzymano dwóch mężczyzn w sprawie oszustw w Zakładach Mięsnych Kania S.A. Andrzej M. i Michał M. zostali zatrzymani przez CBŚP i usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Sprawa Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A. Są nowe zatrzymania

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zalecił 12 maja 2021 roku zatrzymanie dwóch biegłych rewidentów. Zatrzymanie przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Mężczyźni - Andrzej M. i Michał M., to kolejni podejrzani w śledztwie przeciwko Henrykowi K.

- W toku postępowania wyjaśniane są okoliczności szeregu przestępstw popełnionych w związku z funkcjonowaniem Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A. w Pszczynie i innych spółek, które pozostawały w dyspozycji podejrzanego Henryka K. W dniu zatrzymania przeprowadzono przeszukania miejsc zamieszkania i kancelarii biegłych rewidentów. W toku czynności zabezpieczono dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych - informuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty prokuratorskie

Prokurator przedstawił Andrzejowi M. i Michałowi M. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 k.k. oraz z art. 77 pkt 1 i 2 ustawy o rachunkowości. Ponadto Andrzejowi M. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych oraz tzw. zbrodni Vatowskiej kwalifikowane z art. 271a par. 1 kk w zw. z art. 277a par. 1 k.k. i art. 273 k.k.,

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

- Z zebranego materiału dowodowego wynika, że podejrzani z racji swoich kompetencji wynikających z wykonywania zawodu biegłego rewidenta, brali czynny udział w kreowaniu nierzetelnych wyników finansowych Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A. - przekazuje Prokuratura Krajowa.

Prokurator zarzucił Andrzejowi M. m.in. współudział w wystawieniu w latach 2014 – 2017 łącznie 1835 stwierdzających nieprawdę faktur VAT o łącznej wartości brutto ponad 683 milionów złotych. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec Michała M. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 30 tysięcy złotych, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkami, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz zawieszenie w wykonywaniu zawodu biegłego rewidenta.

Obecnie trwa procedura ekstradycyjna Henryka K.

Służbą udało się ustalić, że podejrzany Henryk K. opuścił terytorium Polski. Na wniosek prokuratora postanowieniem z 11 marca 2020 roku sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie na okres 90 dni od chwili zatrzymania. Mężczyzna poszukiwany był listem gończym, a także międzynarodowym listem gończym, jak również europejskim nakazem aresztowania wydanym przez Sąd Okręgowy w Katowicach.

Pod koniec lipca 2020 roku udało się go zatrzymać na lotnisku w Buenos Aires na terenie Argentyny. Henryka K. zatrzymali funkcjonariuszy tamtejszych służb. Niezwłocznie skierowano wniosek o ekstradycję podejrzanego do Polski. Jak informuje Prokuratura Krajowa, aktualnie Henryk K. pozostaje w dyspozycji władz argentyńskich, które zastosowały wobec niego areszt domowy. Trwa postępowanie ekstradycyjne.

- Dotychczas zarzuty w śledztwie usłyszało 16 osób, z czego wobec części podejrzanych stosowane jest tymczasowe aresztowanie.
Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań i zarzutów - informuje Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej.

Lista zarzutów w sprawie firmy Zakłady Mięsne Henryk Kania jest długa. Firma podejrzewana jest przede wszystkim o to, że wymieniała się pustymi fakturami, których było aż 5,5 tys. ze swoją spółką zależną Rubin Energy. Łączna wartość faktur miała wynosić 740 mln złotych. Zakłady Mięsne Henryk Kania podejrzewane są także o wyłudzenie podatku VAT na kwotę wynoszącą ok. 30 mln złotych. Ponadto firma miała także narazić Skarb Państwa na straty w wysokości 40 mln złotych w ubiegłych latach, 2016-2019 z tytułu podatku VAT.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto