Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne odkrycie w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej

Bartłomiej Romanek
Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej
Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej Fot. Bartłomiej Romanek
Prawdopodobnie z XV wieku pochodzą malowidła, które są właśnie odkrywane przez Tomasza Trzosa w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. To jedyne takie odkrycie w Polsce.

Pod koniec ubiegłego roku w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej dokonano sensacyjnego odkrycia. Całe kościelne prezbiterium było przyozdobione gotyckimi malowidłami. Dzisiaj już wiemy, że pochodzą one najprawdopodobniej z XV wieku, ale ich dokładny wiek określą szczegółowe badania.

- Chcieliśmy pomalować kościół, ale wcześniej konieczne były odpowiednie badania konserwatorskie. Okazało się, że kościelne ściany skrywają wielki skarb - wspomina ks. Andrzej Bartysiewicz, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kustosz Sanktuarium.

Eksperci od początku podkreślali, że są to "gotyckie dzieła z najwyższej półki". Wcześniej na terenie Sanktuarium dokonano badań georadarowych i archeologicznych. Wszystko wskazuje, że pod podłogą kościoła znajdują się krypty, ale konieczne są dalsze badania. W połowie marca prace badawcze rozpoczął Tomasz Trzos. Są one finansowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Prace w pierwszej kolejności polegają na starannym odsłonięciu malowidła. Później zostanie ono zabezpieczone z wykorzystaniem specjalistycznych technik. Ten etap potrwa co najmniej do końca maja.

Jednocześnie pobrano próbki tynku i pigmentu, które mają dokładnie określić termin powstania kościelnych malowideł. Dzięki zaangażowaniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków opracowano cały program odnawiania malowideł. Przywrócony im zostanie ich dawny blask.

- Wiadomo, że są tutaj dwie warstwy, jedna starsza znajduje się na wschodniej ścianie prezbiterium. Druga jest nieco młodsza. Pochodzą one z późnego średniowiecza, prawdopodobnie z XV wieku - mówi konserwator Tomasz Trzos, który prowadzi prace badawcze w Lubecku.

Malowidła przedstawiają sceny z Nowego Testamentu m.in. hołd Trzech Króli, Chrzest Chrystusa i tzw. Chrystusa Tronującego. - To taka Biblia Pauperum - Biblia dla Ubogich typowa dla późnego średniowiecza. Warto obejrzeć zwłaszcza część przedstawiającą Hołd Trzech Króli, który zachował się wyjątkowo dobrze - dodaje Tomasz Trzos.

Jednocześnie z pracami badawczymi przeprowadzony zostanie remont zabytkowego, drewnianego ołtarza oraz rzeźby przedstawiającej Matkę Boską. Na czas prac ukryto Medalion Matki Boskiej Częstochowskiej, który w 1716 roku odkryto w Lubecku. W 1994 roku kościół w Lubecku został ustanowiony sanktuarium.

Wiadomo jednak, że odkrycie malowideł i ich późniejsze zakonserwowanie wymaga nakładów finansowych, ale to inwestycja, która powinna się zwrócić, bo Sanktuarium w Lubecku będzie przyciągać jeszcze większe rzesze pątników i turystów z całego świata. - To oczywiście wspaniałe odkrycie, ale czeka nas teraz wiele prac remontowych, na które musimy znaleźć środki - mówi ks. Andrzej Bartysiewicz. - W pierwszej kolejności niezbędne będzie wykonanie odpowiedniego odwodnienia świątyni. Dzięki temu wyeliminujemy problem z wilgocią, która mogłaby zaszkodzić malowidłom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto