Polecamy

Wjeżdżanie zbyt dużym pojazdem pod zbyt małe wiadukty © istockphoto.com
[4/11]

Wjeżdżanie zbyt dużym pojazdem pod zbyt małe wiadukty

Jeśli wiadukt lub most, pod którym prowadzi droga, ma wymiary, które uniemożliwią przejazd pod nim każdemu pojazdowi, poinformuje nas o tym znak: będzie na nim podany maksymalny wymiar (szerokość lub wysokość) pojazdu, który umożliwi przejazd w takim miejscu. Niestety, wielu kierowców go ignoruje bądź nie zna wymiarów prowadzonych przez siebie pojazdów.

Co mówią przepisy?
Tutaj sprawa jest prosta: musimy słuchać znaków drogowych. Znak B-15 to zakaz wjazdu dla pojazdów o szerokości większej niż ta podana na znaku, a znak B-15 oznacza zakaz wjazdu dla pojazdów wyższych niż podana na znaku wartość.

Dlaczego to niebezpieczne?
Niezastosowanie się do tych znaków może spowodować szczególne zagrożenie, kiedy przejazd pod wiaduktem znajduje się na drodze szybkiego ruchu. Zbyt duży pojazd będzie musiał bowiem bardzo zmniejszyć prędkość, aż w końcu zupełnie się zatrzyma, a to powoduje ryzyko, że jadące za nim pojazdy mogą nie zareagować w porę. Przede wszystkim jednak zignorowanie tych znaków najprawdopodobniej doprowadzi do uszkodzenia pojazdu, a na pewno zatamuje ruch.

Najgłupsze zachowania kierowców wbrew pozorom są bardzo powszechne. „Kto ci dał prawo jazdy?” - niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie zadał takiego pytania, patrząc na popisy innych kierowców na drogach. Nie wnikając w to, czy prawo jazdy zostało zdobyte za pierwszym czy dwunastym podejściem, znalezione w paczce chipsów czy kupione w internecie, faktem jest, że nie ma kierowcy bezbłędnego. Różnica polega na tym, że niektórzy ściśle przestrzegają przepisów, a błędy na drodze popełniają sporadycznie i nie celowo, zaś inni traktują przepisy jedynie jako wskazówki, uznając, że pozostali kierowcy przede wszystkim powinni dostosować się do ich stylu jazdy, który często pozostawia wiele do życzenia. Zobacz najgłupsze zachowania kierowców i sprawdź, czy nie są twoim udziałem!

Najnowsze wiadomości

reklama