Grobla bieruńska to jeden z najstarszych miejsc (obiektów) w Bieruniu, zabytek inżynierii budownictwa ziemnego i miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych.
Co to jest grobla bieruńska?
"Grobla to pamiątka po czasach, gdy w Bieruniu istniał największy staw rybny na Śląsku, a gospodarka rybna stanowiła ⅔ dochodów państwa pszczyńskiego. Wał ziemny usypano w XVI wieku i umożliwił on powstanie Wielkiego Stawu Bieruńskiego (miał 2500 ha powierzchni), a zarazem chronił mieszkańców Bierunia przed wodą. Bodajże karpie z bieruńskiego stawu, trafiały na stół królewski na Wawelu. Dziś tego stawu już nie ma, natomiast na skutek szkód górniczych powstały małe zbiorniki wodne, wokół których ukształtowała się przyrodnicza enklawa", czytamy w notce prasowej.
- Można powiedzieć że staw bieruński w ten sposób do nas wraca - mówi Łukasz Odelga, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - Są tam siedliska dzikich ptaków i cenna roślinność. Dlatego, zgodnie z ekspertyzą przyrodniczą, chcemy tak zagospodarować, żeby naszymi działaniami nie zniszczyć naturalnych walorów tego miejsca.
Prawie trzy lata temu Bieruń nieodpłatnie przejął 7,5 ha gruntu pomiędzy groblą a DK 44 i teraz chcemy tam stworzyć wyjątkowy park. Mamy koncepcję na zagospodarowanie 28 hektarów i teraz przyszedł czas, by skonsultować ją z mieszkańcami. Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 20 marca, o godz. 18 w kinoteatrze "Jutrzenka"
- mówi Agnieszka Kijas, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bieruniu.
Jak zmieni się teren za groblą bieruńską?
Edukacyjna ścieżka spacerowa, rolkostrada, wiklinowy labirynt, pasieka, pumptrack, pomost widokowy, czatownie, czyli punkty, z których będzie można obserwować ptactwo nad groblą - to obiekty, które znajdują się w koncepcji miasta.
- Ciekawą propozycją będzie też naturalistyczny plac zabaw, który powstanie z tego, co dała natura. Chodzi o to, by przez zabawę zbliżyć dzieci do przyrody. Zamiast bawić się plastikowymi i metalowymi elementami, mogą mieć kontakt z prawdziwym drewnem, korą i szyszkami - opowiada Agnieszka Kijas, rzeczniczka UM Bieruń.
Czas na pomysły mieszkańców na temat parku za groblą bieruńską
Szczegóły na temat zmian planowanych na terenie za groblą w Bieruniu będzie można poznać podczas poniedziałkowego spotkania, podczas którego obecny będzie projektant. Miasto zapewnia, że będzie to czas na wypowiedzi mieszkańców Bierunia, ich pomysły, ale też uwagi.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek