Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cud, miód i róża, czyli Lubelszczyzna na słodko

Aneta Galek
Piotr Huszcz jest szefem kuchni w Restrauracji Piano w Lublinie
Piotr Huszcz jest szefem kuchni w Restrauracji Piano w Lublinie archiwum
W ramach akcji kuliarnie.naszemiasto.pl piszemy o smakach kuchni regionów. Dziś opowiemy Wam o słodkościach z Lubelszczyzny.

O marchwiakach z makiem dowiedzieliście się już z naszego pierwszego tekstu o regionalnej kuchni Lubelszczyzny. Marchwiaki to półkruche ciasto zawijane z marchwią i makiem, które następnie jest pieczone. - Marchwiaki podaje się np. z cielęciną, do której są dobrym dodatkiem - mówił szef kuchni Restauracji Piano w Lublinie, Piotr Huszcz. Jednak przypominające z wyglądu roladę marchwiaki to nie jedyny słodki przysmak w naszym regionie.

Sprawdź też: Przyślij swój przepis i wygraj telefon! [konkurs NaM]

Bogactwo naszego województwa to także miód, a właściwie kilka jego rodzajów. Mamy np. nadwieprzański miód wielokwiatowy, miód rzepakowy z Roztocza, miód gryczany z Lubelszczyzny, miód malinowy, a także miód fasolowy. Z miodu przygotowuje się m.in. całuski pszczelowolskie, a więc okrągłe niewielkie ciasteczka - ich średnica wynosi od 15 do 20 milimetrów. Całuski wypieka się na blachach smarowanych woskiem pszczelim, co przedłuża ich trwałość. Tradycja przygotowywania całusków liczy ok. 50 lat. - Trudno jest dostać te tradycyjne receptury i przepisy, ale udało mi się wyszukać taki przepis w Internecie i próbowałem zrobić je tak, jak robiło się je kiedyś. Myślę, że wyszło mi coś bardzo zbliżonego do tradycyjnych całusków i ciasteczka były naprawdę dobre. Idealnie pasują do kawy czy herbaty - mówi Piotr Huszcz.

Inną słodkością, którą powinien znać każdy mieszkaniec Lubelszczyzny jest gryczak janowski. Wypiek składający się z kaszy, ryżu, mleka i przypraw ma najczęściej prostokątny kształt i ciemnozłotą skórkę. Powierzchnia przekroju gryczaka powinna być gładka z wyraźnymi, ale nieoddzielającymi się ziarnami kaszy. Gryczaka je się zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Mówiąc o wyrobach cukierniczych i piekarniczych nie można nie wspomnieć o sękaczu podlaskim. Jego charakterystyczny wygląd wynika ze sposobu jego przyrządzenia. Sękacz ma kształt stożka i jest wysoki na 50 cm. W środku sękacza znajduje się otwór. Ten przysmak wypieka się nad rozgrzanym paleniskiem. Tradycja wytwarzania sękacza sięga czasów Królowej Bony. W późniejszych latach w okolicach Białej Podlaskiej, w Huszczy w gm. Łomazy wytworzyło się tzw. „zagłębie sękaczy”. Co ważne, sękacze są wytwarzane ręcznie.

Do produktów tradycyjnych Lubelszczyzny zaliczają się też np. pierniczki ozdobne, makowiec lubartowski, szarlotka józefowska, rogaliki półfrancuskie śmietanowe z masą orzechową i różą oraz pralina z Lublina.

Całuski Pszczelowolskie

Składniki: 1 szklanka miodu, 1 szklanka cukru, 2 jaja, 60-80 dag mąki, 1 łyżeczka przypraw korzennych, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, wosk pszczeli

Wykonanie: Cukier utrzeć z jajami, dodać rozpuszczony i schłodzony miód, przyprawy korzenne oraz 50 dag mąki przesianej i wymieszanej z sodą oczyszczoną. Wszystko wymieszać, wyłożyć na stolnicę i wyrobić gładkie ciasto. Odciąć porcję, utoczyć wałeczek o grubości palca, pociąć ciasto na 1-centymetrowe kawałki i na dłoni wyrobić kuleczki. Ogrzaną blachę piekarniczą wysmarować lekko woskiem pszczelim, a po przestygnięciu układać na niej kuleczki ciasta. Piec w piekarniku ok. 10 minut.

Zupa chłopska fajsławicka dla 4 osób

Składniki: ziemniaki 0,5 kg; cebula biała 200 g; żeberka wieprzowe lub boczek wędzone 700 g; tymianek świeży; majeranek świeży; włoszczyzna - seler, marchew, pietruszka; liść laurowy; ziele angielskie; sól, pieprz czarny; mąka 0,5 kg;

woda 5,0 l; masło 200 g; olej do smażenia

Sposób przygotowania:
Należy rozpocząć od przyrządzenia bulionu ze świeżych warzyw i mięsa wieprzowego. Warzywa obieramy, płuczemy, następnie wrzucamy na rozgrzaną suchą, beztłuszczową patelnię i rumienimy z każdej strony. W tym czasie nastawiamy wodę na bulion, dodajemy warzywa, mięso i zioła, gotujemy powoli aż mięso i warzywa zmiękną. W międzyczasie ziemniaki obieramy, kroimy w grubą kostkę, dodajemy do gotującej się zupy. Na koniec zupę wykańczamy zacierkami czyli kluskami kładzionymi łyżką na wrzącą zupę. Należy w tym celu wymieszać mąkę z wodą na jednolite ciasto doprawiając solą. Kluski z ciasta wrzucamy na wrzątek. Zupa powinna być treściwa, dobrze przyprawiona.

Przepisy znajdziecie na kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną na PizzaPortal.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto