Czyste powietrze. Trzecia część programu. Z najwyższym dofinansowaniem. Od 25 stycznia 2022 r.

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Ogłoszenie w Bieruniu rozpoczęcia III części programu "Czyste powietrze"
Ogłoszenie w Bieruniu rozpoczęcia III części programu "Czyste powietrze" Jolanta Pierończyk
Udostępnij:
Czyste powietrze. Trzecia część programu. Z najwyższym dofinansowaniem. Wnioski można składać od 25 stycznia 2022 r. Początek nowej części ogłoszono w Bieruniu, mieście, które ma najwyższy odsetek złożonych wniosków na dofinansowanie inwestycji w czyste powietrze. Celem jest zakończenie walki ze smogiem do 2029 roku. Są ambicje, by stało się to jednak wcześniej.

25 stycznia 2022 r. zaczyna się pierwszy etap trzeciej części ogólnopolskiego programu "Czyste powietrze". Z najwyższym dofinansowaniem - do 69 tys. zł oraz z kolejnymi uproszczeniami i ułatwieniami, które mają pomóc skorzystać z niego także najuboższym oraz tym, dla których barierą są skomplikowane procedury. W Bieruniu ogłosiła to minister klimatu i środowiska Anna Moskwa,

Obecnie w „Czystym Powietrzu” obowiązują dwie części programu. Pierwsza – czyli podstawowy poziom dofinansowania do 30 tys. zł – dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł, oraz druga – podwyższony poziom dofinansowania do 37 tys. zł – licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Wprowadzenie nowej (trzeciej) części programu „Czyste Powietrze” dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania podzielono na dwa etapy.

W pierwszej kolejności – już 25 stycznia 2022 r. – rozpocznie się nabór wniosków do trzeciej części programu, gdzie przewidziano nawet 69 tys. zł maksymalnej dotacji przy 90% kosztów kwalifikowanych. Przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w tym przypadku wyniesie do 900 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1260 zł (gospodarstwa jednoosobowe).
Do tego najwyższego dofinansowania kwalifikują się także osoby z prawem do zasiłków: stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji dla tego najwyższego poziomu dofinasowania zwiększono do pięciu (z trzech obowiązujących w pozostałych częściach).

Od 25 stycznia możliwym będzie możliwość skorzystania z programu "Czyste powietrze" dla tych, którzy korzystają z gminnych programów "parasolowych", gdzie wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości. Możliwy będzie też dłuższy czas realizacji projektu, jeśli opóźnienie rozliczenia będzie wynikało z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora.

Wśród istotnych zmian w programie znalazły się: dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny jako zgodnych z celami programu „Czyste Powietrze” oraz doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.

Program "Czyste powietrze" zaczął się w 2018 r. Do 14 stycznia 2022 r. złożono ponad 384 tys. wniosków na 6,45 mld zł dofinansowania, najwięcej w woj. śląskim (ponad 64,5 tys. wniosków na ok. 885 mln zł). W skali ogólnopolskiej podpisano ponad 307 tys. umów na ponad 5 mld zł.

W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego – zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 r. była gmina Godów. Warto przypomnieć, że z kolei w pierwszym takim (przedstartowym) zestawieniu – za I kwartał 2021 r. – najwyżej na podium znalazł się Bieruń.

- Od 1 stycznia 2022 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, która jeszcze bardziej determinuje nas do współpracy z gminami. Razem, wspólnymi siłami, docieramy do nieprzekonanych mieszkańców, którzy jeszcze nie podjęli wysiłków w kierunku ocieplenia domu i wymiany kopciucha. Jedną z takich prężnie działających gmin na Śląsku, przyjaznych czystemu powietrzu, jest Bieruń – powiedział prezes WFOŚiGW w Katowicach,Tomasz Bednarek.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest doprowadzenie do wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Przeznaczono na to 103 mld zł na lata 2018-2029. Nabór w programie „Czyste Powietrze” rozpoczął się 19 września 2018 r.

W maju 2020 r. program przeszedł reformę, która ułatwiła aplikowanie o dotacje. Oprócz m.in. uproszczeń wniosku o dotację i skrócenia czasu rozpatrywania wniosków z 90 roboczych do 30 dni kalendarzowych poszerzono też ścieżki wnioskowania o dotacje przez internet, na rządowym portalu gov.pl.

W październiku 2020 r. wystartowała druga część programu z podwyższonym do 37 tys. zł poziomem dofinansowania.
W 2021 r. – w ramach programu „Czyste Powietrze” – nawiązano współpracę z ponad dwoma tysiącami gmin m.in. dzięki ogłoszeniu dla samorządów zachęt o wartości ponad 100 mln zł. Ponadto w 2021 r. uruchomiono też ścieżkę bankową i trzy pilotaże wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych (woj. zachodniopomorskie, dolnośląskie z preferencjami dla gmin graniczących z Czechami, gmina Pszczyna).
Od 1 stycznia 2022 r. wycofano możliwość dofinansowania zakupu i montażu kotłów węglowych.

24 stycznia 2022 r., w przeddzień rozpoczęcia III części programu "Czyste powietrze" powiedziano, że "czyste powietrze" w naszym kraju ma być faktem w 2029 r. Ambicją realizatorów programu jest jednak osiągnięcie tego efektu wcześniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie