Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto słuchać kolęd?

Jolanta Pierończyk
- Kiedyś w okresie świątecznym w użyciu było 30-40 kolęd. Co niedzielę śpiewało się inne. Prawie całkowicie zarzuciliśmy kolędy na Trzech Króli. Wiele krajów ma ogromny repertuar na to wielkie święto, a u nas prawie go nie ma – mówi Janusz Muszyński, inicjator i dyrektor artystyczny Tyskich Wieczorów Kolędowych, które w tym roku odbędą się po raz dwudziesty.

Od 20 lat zmuszają zespoły do poszukiwań zapomnianych kolęd, odkurzania starych śpiewników. Ich osiągnięciem jest przypomnienie ponad 50 utworów. Do odkrycia pozostaje jeszcze bardzo wiele, zważywszy że od średniowiecza powstało w Polsce około 300-400 kolęd, łacińskich i polskich.

Kolędy są zabytkami stylu narodowego w muzyce, m.in. poprzez wprowadzanie w utwory kolędowe rytmiki ludowej (poloneza, mazura, oberka, krakowiaka, kujawiaka). W ciężkich chwilach kolęda polska była symbolem i ostoją polskości oraz ducha narodowego. Była czymś w rodzaju pieśni patriotycznej. Warto więc wsłuchać się w ich głęboką treść i wspaniałe melodie.

Jest po temu okazja przez cały tydzień. Inauguracja w niedzielę, w kościele św. Krzysztofa w Tychach, gdzie zaśpiewa chór Presto Cantabile. W poniedziałek, w kościele Ducha Św., wystąpi Piwnica Pod Baranami. Kolejne koncerty – w kościele czułowskim (11.1), na Wartogłowcu (12.1), ewangelickim (13.1). Zawsze po wieczornej mszy rozpoczynającej się o godz. 18.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto