MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego życzenia składamy sobie dwa razy?

Jolanta Pierończyk
Wigilia seniorów w parafii bł. Karoliny w Tychach
Wigilia seniorów w parafii bł. Karoliny w Tychach Jolanta Pierończyk
Rozmowa z Marią Lipok-Bierwiaczonek, wykładowcą antropologii kultury na WSZiNS-ie w Tychach

Kiedy zaczął się zwyczaj składania sobie życzeń?- Przesyłanie sobie życzeń na kartkach pojawiło się w II połowie XIX wieku, ale formuły życzeniowe znane były od dawna. Rozpoczynanie nowego czasu od zarania dziejów wiązało się z życzeniami dobra wszelakiego, obfitości, płodności...

Co warte są życzenia?- Życzenia to jak dar. Składanie sobie życzeń to jest obdarowywanie się dobrem na cały rok. W odwiecznych obrzędach towarzyszących rozpoczynaniu się nowego czasu były i rekwizyty (konkretne podarunki), i słowo, czyli wypowiedzenie woli obdarowania kogoś dobrem i zapewnienia mu obfitości, płodności, dostatku. To było to magiczne zamawianie obfitości. Wierzono, że wypowiedziane słowo ma moc sprawczą.

Jak życzenia zmieniały się na przestrzeni wieków?- Od najdawniejszych czasów życzono sobie tego, co ludziom było najbardziej potrzebne. Kiedy człowiek miał to, co mu urosło na polu i w chlewie, wtedy obowiązkowo trzeba było życzyć, by „się wam mnożyło, darzyło, kopiło... żeby owieczek było jak w polu mróweczek... żeby rosła kapusta i groch”. No i oczywiście „w każdym kątku po dzieciątku”, bo przecież dzieci to była siła robocza, dodatkowe ręce do pracy, a więc samo dobro.
Ponadczasowe były zawsze życzenia zdrowia i pomyślności, inne ulegały modyfikacjom o wątki współczesne i nowe potrzeby społeczeństwa.

A dlaczego składamy sobie życzenia dwa razy: na święta i na Nowy Rok?- Nowy Rok to wymysł nowych czasów, konsekwencja przyjęcia się w życiu kalendarza i podporządkowania mu codzienności. W połowie XIX wieku nie było żadnych życzeń noworocznych, bo w kalendarzu astrologicznym Nowy Rok się niczym nie wyróżniał, a dla ludzi związanych z ziemią ważne i magiczne były tylko przełomy widoczne w przyrodzie. Takim ważnym i magicznym momentem były narodziny nowego słońca, nowego życia. W okresie, w którym chrześcijaństwo usytuowało Boże Narodzenie, zaczyna się odradzanie światła. Koniec ze skracaniem się dnia, każdy staje się coraz dłuższy.

Zatem życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności, jakie składamy sobie na święta, a zaraz potem na Nowy Rok to efekt zderzenia starych i nowych zwyczajów...- ... ale to dobrze, bo im częściej składamy sobie życzenia, tym lepiej. Pamiętajmy: życzenia dobrego to ważny dar. Dobre słowo jest darem. Nie trzeba go sobie żałować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto