Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do strajku coraz bliżej. Oświadczenie WZZ "Sierpień 80" Fiat Auto Poland

Redakcja
Kolejny tydzień przyniósł dwie tury negocjacji, dzień wypłaty oraz kolejny wzrost niezadowolenia pracowników Fiata z poziomu wynagrodzeń. Negocjacje nie przyniosły żadnego efektu, bowiem kpiną z załogi jest proponowanie podwyżki średnio o 130 złotych od 1 marca oraz wprowadzenie dodatkowego bata na pracownika, wycenionego na 60 złotych.

Wypłaty zgodnie z przewidywaniami, ale przede wszystkim z matematyką, pokazały, że ciężko pracujący na liniach produkcyjnych, w bardzo wysokim standardzie jakościowym, pod czujnym okiem "strażników na wieżyczkach", zarabiają porównywalnie do osób wykładających towar w Biedronce. W takich uwarunkowaniach trudno się dziwić, że pracownicy Fiata raz po raz pokazują wyraz swego niezadowolenia.

Przez ostatnie kilka tygodni usilnie staraliśmy się zaprosić wszystkie związki do wspólnego stołu i stworzenie żądania podwyżek płac. Pozostałe związki nie odpowiedziały pozytywnie, wybierając drogę proszenia dyrekcji o podwyżki (pismo z 9 marca), zamiast wystąpienia z żądaniem i rozpoczęcia procedury przewidzianej ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Jednak już w dniu następnym "Solidarność" już sama, nie oglądając się na innych, ogłosiła na swoich stronach, że wszczyna spór o podwyżkę 500 złotych. Szybko zakończona współpraca. Powtarzają w trzy miesiące po nas te same procedury.

Fiat Auto Poland miał w 2010 r. ponad 81,6 mln zł straty

Cieszymy się i uważamy, że to dobrze. Szkoda, że tak późno. O wiele za późno. Nie mamy zamiaru jak Wasi przedstawiciele wmawiać ludziom, że spór jest nielegalny i straszyć ich, że poniosą konsekwencje wspierając w ten sposób dyrekcję. Bo niewątpliwie dyrekcja takich metod użyje, podobnie jak w stosunku do nas. Nie ma żadnej różnicy pomiędzy sporem wszczętym trzy miesiące temu przez WZZ "Sierpień 80", a sporem wszczętym kilka dni temu przez "Solidarność". Oba są legalne i zgodne z prawem. Oba prowadzone w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Jeśli czymś się różnią to kwotą wnioskowanej podwyżki płac: w naszym 850 złotych, w "Solidarności" 500 zł.

Jesteśmy związkiem zawodowym utworzonym po to by bronić pracowników, którzy w polskim systemie prawnym systematycznie pozbawiani są kolejnych praw pracowniczych. Pracowników, którzy są coraz słabsi nie tylko ekonomicznie, ale coraz słabiej zorganizowani i zmotywowani do poprawy swych warunków życia i pracy. WZZ "Sierpień 80" otworzył kilkoma wystosowanymi do dyrekcji Fiata pismami spór zbiorowy. Procedura trwa i będzie kontynuowana. Powinny dalej toczyć się negocjacje, ale poważne o poważnych kwotach, a nie obraźliwe, o kwotach, które są jak plucie w twarz pracownikom. Proponowanych do tej pory rozwiązań finansowych WZZ "Sierpień 80" nie zaakceptuje. Są zbyt odległe od oczekiwań pracowników tyskiej fabryki.

Sądzimy, iż niezbędnym i nieodzownym elementem kolejnych wydarzeń jest przeprowadzenie wśród pracowników referendum. Z wyraźnym określeniem oczekiwań. Referendum, w którym załoga jasno powie, że jeśli nie spełnione zostaną postulaty płacowe gotowa jest na strajk. Nie potrzebujemy tego referendum z powodów formalno prawnych. Z punktu widzenia prawa zdolność do strajku mamy jako WZZ "Sierpień 80". Możemy go zacząć w każdej chwili. Ponieważ ustawa jasno mówi, że jeśli pracodawca swoim bezprawnym działaniem uniemożliwia prowadzenie sporu zgodnie z ustawą, organizacja związkowa ma prawo do podjęcia strajku bez
konieczności wyczerpywania dalszych procedur. A pracodawca, zarówno w sporze płacowym, wszczętym przez nasz Związek, jak również w sporze o wolności związkowe, złamał wszystkie możliwe procedury, dając nam prawo do strajku. Nie potrzebujemy referendum z powodów prawnych. Potrzebujemy go, aby uzyskać silny mandat załogi do rozpoczęcia i prowadzenia strajku. Niezbędnym do dalszego działania jest mandat zaufania pracowników. Potrzebnym jest określenie poziomu determinacji załogi. Potrzebujemy referendum, również dlatego aby pokazać dyrekcji determinację załogi. Aby wreszcie zrozumieli, że załoga jeśli w
referendum opowie się za strajkiem, gotowa jest sięgnąć do tego ostatecznego rozwiązania i się nie cofnie. Wygrane referendum to również element presji na dyrekcję, która musi wiedzieć, że jeśli nie potraktuje poważnie sytuacji i żądań pracowników, ich determinacji - to będzie strajk. Takie wygrane referendum z groźbą strajku może być skutecznym sposobem zmuszenia dyrekcji do ustępstw. Tylko silne i zdecydowane działanie jest w stanie przynieść wymierne efekty.

Fiat Auto Poland Tychy: strajk się nie odbył

Poprzemy każde rozwiązanie, które da pracownikom satysfakcję, a więc przyzwoite podwyżki. Niezależnie kto to zrobi. Ale oświadczamy, iż nie będziemy tolerować działań pozoranckich, obliczonych tylko na chwilowy poklask. Oświadczamy wyraźnie i zdecydowanie poprzemy każdą akcję strajkową bez względu na to, jak do niej dojdzie. Między innemu dzięki naszym działaniom, naszym sporom zbiorowym, załoga ma prawo do legalnego i zgodnego z prawem strajku w każdej chwili. Gotowi jesteśmy wziąć odpowiedzialność za taki strajk i być z załogą od pierwszego do ostatniego dnia strajku. Do zwycięstwa. Poprzemy każde działanie, które do tego zwycięstwa nas przybliży.

Franciszek Gierot
Przewodniczący
WZZ "Sierpień 80" w Fiat Auto Poland S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do strajku coraz bliżej. Oświadczenie WZZ "Sierpień 80" Fiat Auto Poland - Tychy Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto